nasterea naturala vs cezariana

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Re: nasterea naturala vs cezariana

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Noi 24, 2009 4:24 am

brrr
poate sunt unele femei care sunt nevoite sa faca ceza si se sperie si nu e chiar ok
DAR
pana la urma riscurile cezarienei sunt multe si cat se poate de reale (iata)
si atunci ar trebui sa fie simplu
mi le asum ca sa nasc un copil santos si sa supravietuiesc si eu? evident!
mi le asum pentru ca mi-e frica de durerile nasterii naturalr? (eu una inclin spre nu)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Ela la data de Mar Noi 24, 2009 4:25 am

ileana a scris:e un spital mare- era chiar culmea sa fie aceiasi!
tu ai fost multumita de doctora ta?
descrierea corespundea, dar intradevar era putin probabil sa fie aceeasi.
eu o ador pe dr. Grigoriu. ii sunt pacienta de vreo 5 ani si, desi pe net n-are referinte extraordinare, eu mi-am ascultat mereu instinctul si am mers pe mana ei. o iubesc, mai ales dupa faza cu nasterea naturala!

Ela

Rac Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mar Noi 24, 2009 5:08 am

Ela a scris:
SuperbParinte a scris:Vroiam sa va spun ce am aflat azi de vecina mea, dupa cezariana se pare ca a avut sangerari interne atat de mari, la cateva ore dupa au operat.o din nou si i-au scos uterul. Ii ramasesera resturi de placenta in uter... Saraca a stat 3 ore in OP, acum e la terapie intensiva.
Dumnezeule Mare, dar cine i-a facut cezariana vecinei tale de a ajuns in halul asta? Portarul spitalului? credeam ca doar pe la noi e posibil asa ceva.....

stiu si eu un caz aici in tara: a nascut femeia prin cezariana si cand au cusut-o, i-au prins aiurea un fir si s-a ajuns la acelasi lucru: hemoragie puternica si sacrificarea uterului......

La Hanush Krankenhaus, e drept ca aia sunt foarte prost famati la ginecologie dar vecina mea e turcoaica si acolo au personal turc (Hatice, vecina mea nu prea stie germana).

Complicatiile astea se pot intampla oricui la interventie de genul asta, o cezariana are riscurile ei. Hatice era la a cincea sarcina si zice ca oricum nu mai vroia copii, dar totusi...

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Noi 30, 2009 3:22 am

mai, demult vreau sa scriu dar nu apuc ca nu ma lasa printesa!
si eu sunt PRO nastere naturala! si va zic eu ca se poate dupa ce am avut un travaliu de 27 de ore!!!! ptr ca nu era nici un medic in spital!!! amandoi erau la un curs la Tg. Mures! so, am stat o noapte cu dureri, a doua zi dupa-masa m-au expediat la Deva (am zis ca mor cu contractii in ambulanta - am simtit fiecare pietricica timp de 50de minute cat a durat drumul) si acolo m-a preluat o dr !m-a pus pe masa si atunci mi s-a rupt apa! dureri groaznice....culmea e ca doctorita a zis ca pleaca ca i s-a terminat tura!!!imaginati-va dupa atatea ore de travaliu, expediata intr-un oras strain, nu cunosteam pe nimeni si pleaca si dr!! si a intrat o moasa in tura si cu ea am nascut la mai putin de o ora de cand a iesit "dr" din tura....
macar totul a fost ok...relativ!m-au taiat ca "cica" era mare copilul! da, mare : 3050 g
m-au tinut 3zile si ma bucur ca a fost vizitata pitica mea zilnic de neonatoloaga ptr ca eu....eram de decor!nu a venit nimeni!!! rezultatul a fost ca la mai putin de o saptamana dupa nastere am ajuns din nou la spital - de data asta la Brad- cu perfuzii si injectii ptr ca facusem endometrita....rezultatul ar fi fost groaznic daca nu ajungeam la timp: pierderea uterului...am stat 6zile internata cu printesa cu mine in salon, logic (am zis ca fara ea nu stau!!) si am alaptat-o tot timpul si a adormit cu mine! mi-a ridicat moralul tare mult!
pentru toate "ghinioanele" care le-am avut, tot normal vreau sa nasc si a doua oara (sper doar sa fie ok uterul)!singurul lucru care as vrea in plus ar fi sa fac cursurile de gravide si/sau sa nasc in apa
by the way: am nascut normal fara epidurala!!!
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Dec 02, 2009 8:20 am

Bravo AndreEa!

Travaliul tau (desi sigur n-a fost placut...) nu e nici prea lung nici prea scurt. E doar faptul ca in epoca spitalizarii nasterii naturale, travaliul in sine a inceput sa "aiba voie" sa fie doar atat de scurt sau de lung cat prevede un anume regulament.

La noi, la unele spitale "are voie" sa fie 12 ore, la alte spitale mai mici "are voie" sa fie de 24 ore.

Un travaliu normal nu se recunoaste dupa durata (doar) ci dupa alti multi factori (din ceea ce stiu de la moasa mea si din literatura de specialitate).

Cervixul si dilatatia lui, fiind un muschi circular, se poate deschide si inchide in functie de factori externi: daca mama simte ca nu are intimitatea si siguranta necesara, poate "inchide" de la 8 cm la 3 de exemplu, e un fenomen insa pe care medicii (nu moasele!) nu il cunosc din cartile de anatomie si nu il considera valid.

AdreeEa, tinem pumnii pentur urmatorUL bebe, o sa vina natural si frumos.

By the way, fetita ta e ASA DE MAAAAAARE si dulce

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Joi Dec 03, 2009 12:25 am

multumesc SP
cum spuneam, si urmatorul bebe o sa vina asa sper doar sa reusesc sa fac cursurile lamaze
eu as naste si acasa daca s-ar putea...
nu da semne bebelusha ta ca vrea sa vina pe lume?
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mier Apr 21, 2010 2:56 am

Viitoarelor mamici ,atentiune va vorbeste un tatic care a asistat la nasterea fetitei in sala cu doctorii , nu faceti cezariana , repet nu faceti cezariana (asta in cazul in care nu aveti incotro din punct de vedere medical ), la ce am vazut si la ce-a urmat nasterea naturala e un fleac (sau nu dupa caz mai sunt si exceptii), dar scapi repede si uiti. Nu cred ca doctorii accepta asa usor sa faca cezariana la cerere, daca da inseamna ca au sange rece. In general majoritatea femeilor isi fac griji si incep singure sa spuna ca vor cezariana ca vor normal dar cred ca e doar un pic de panica,dar cred ca sfatul doctorului conteaza enorm. Eu am ramas surprins de operatie si de doamna doctor in sala de operatie cand am vazut alta persoana decat cea care facea consultatia si spunea ce sa faci in cabinet si atunci am inteles ca face cei mai bine pentru pacient (cred ca este singura data cand am spus ca merita banii) faptul ca au curaj sa ia decizii si sa taie in carne de om pentru mine e mare lucru. Nu intru mult in amanunte ca as putea sa scriu o carte (sangerari din luna a treia,cerclaj,vizite la doctor una la doua zile numai noaptea la doua nasterea dupa nastere ,la o saptamana dupa ce am venit acasa alba ca varu nu stia nimeni de ce ,ehe ce vremuri) Copilul o minune,nasterea un dezastru. Dar numai faptul ce stii ca o sa vina bebe te face sa vrei sa mergi mai departe indiferent de ce se intimpla, asa ca nu va faceti ganduri rele. Sotia lesina la un ac la o banala analiza sau cand vede sange si ma uimit si pe mine cata tarie a avut de a trecut prin cezariana Asa ca trebuie sa ne scoatem palaria in fata lor a mamicilor. Cred ca cea ce urmeaza e mai greu sa cresti un copil. . .
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Apr 21, 2010 4:43 am

Avem un tatic in forum sa inteleg? Ma'ia chiar iti face placere sa ma chinui in asa hal

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mier Apr 21, 2010 8:06 am

Lore a scris:Avem un tatic in forum sa inteleg? Ma'ia chiar iti face placere sa ma chinui in asa hal
Departe de mine gandul. Sper ca nu am sarit calul. Asa e cand se baga barbatii in discutii de femei. Ai zis sa o conving pe verisoara si am incercat. Sorry.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mier Apr 21, 2010 8:51 am

a nascut verisoara! prin cezariana! dar se pare ca nu s-ar fi putut altfel ca se infasurase copilul in cordon de n ori
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Apr 21, 2010 12:20 pm

@Ileana: Ce a nascut verisoara? Aceiasi verisoara pentru care ai concurat sa castigi pouchul? CE a nascut?(scuzati offtopicul - poate vorbim despre asta la taclale - )

Cate saptamani avea? Alapteaza? Cum a suportat durerile de dupa cezariana?
Eu una simteam ca mor si cand e vedeam pe mamele care intr-adevar se chiuisera cu travaliul si nasterea naturala, dupa 1 zi zburdau pe coridor, puteau manca orice...iar eu de abia ma ridicam - sonda - infirmiere care nu schimbau punga plina daca nu bagai in buzunar - nexam mancare pana la primul vant( ce ma mai rugam sa vina - si cand a venit ma rascoleam de durere) Lactatia cel putin la primul copil s-a declansat foarte greu si daca punem la socoteala ca nici nu puteam manca nici nu ma mira.
Si acum ma doare coloana cateodata de mor dar ma bcuur ca nu am ramas cu durerile de cap de=a dreptul infioratoare. Colega de salon se lipea cu capul de faianta

Asadar eu cea care am facut nu UNA si DOUA cezariene(au refuzat sa ma lase la a doua sa nasc natural pe motiv ca sunt prea stramta in bazin - dupa o masurare ochiometrica) si ca exista riscul sa se rupa uterul in timpul contractiilor, prima operatie fiind la prea scurt timp facuta(2 ani si 2 luni)

Asa ca spun inca o data NU CEZARIENEI!

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Berta la data de Joi Apr 22, 2010 1:41 am

Eu cred ca unele femei ajung la cezariana de frica travaliului si dupa ce au auzit de experientele altor mame care de obicei nu sunt incurajatoare.
Berta

Balanta

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Vin Apr 23, 2010 9:58 am

nu am citit chiar nici un rand din urma dar cred ca ai dreptate Berta :) pe unele femei le sperie "experienta " altora!
eu am avut travaliu 27 de ore si iti spun sincer ca nu am "speriat" pe absolut nimeni ! mai bine zis nu m-am plans ca a fost super greu si mai stiu eu ce pentru ca pentru fiecare femeie e altfel! chiar am avut o prietena care m-a "bombardat cu intrebari, a nascut acum 2luni , si singurul lucru care i l-am spus a fost sa nu se agite, sa nasca normal pentru ca asa e mai bine si pentru ea si pentru bebe! si ca totul TRECE! toate durerile alea trec!nu?
as fi putut sa o sperii si sa ma vait si probabil ca ar fi ales cezariana ptr ca era in dubii cum sa nasca! insa am considerat ca nu e ok sa sperii o graviduta ptr ca si eu am fost ca ea si stiam prin ce stari trece!
eu oricum anul asta vreau sa raman insarcinata si oricat de grea a fost experienta nasterii tot natural vreau sa nasc! :)
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Apr 23, 2010 10:35 am

Lore, verisoara a nascut la aproape 38 sapt
stiu ca se cam chinuie cu alaptatul ca nu prea are sfarcuri- asa zice ea si crec ca se mulge si ii da la biberon=intarcare prematura. inca nu ne-am vazut sa pot vorbi mai pe larg cu ea, dar nu-mi pare prea deschisa la sfaturi acum
bebe are cam 10 zile si e inca obosita dupa nastere si dupa acomodarea acasa...probabil sapt viitoare pot trece pe la ea
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Vin Apr 23, 2010 10:47 am

Acum ca verisoara a nascut, pot sa va spun cum au fost cezarienele mele.... LE - AS FACE ORICAND DIN NOU!

Am avut anestezie totala in ambele dati, m-am trezit la 2 ore dupa operatie si am avut copii la san imediat ce m-am trezit.
A doua zi am mers, m-am mutat in salon si am stat cu copii in salon. Am avut lapte, m-am miscat mai bine decat 90% din cele care au nascut natural o data cu mine.

Am mers acasa dupa 5 zile la prima nastere si dupa 3 la a doua si nu am avut nici un ajutor decat sotul meu dupa orele de serviciu.

Va spun asta nu pentru ca as fi o mama eroina ci pentru ca e bine de stiut ca se poate si cezariana fara urmari, fara dureri, cu lapte....

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Vin Apr 23, 2010 11:11 am

super tare Onush! nu am nimic contra cezarianei doar ca eu nu as face decat daca asa ar fi indicatiile :)
AndreEa

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 23, 2010 12:09 pm

Onush a scris:Acum ca verisoara a nascut, pot sa va spun cum au fost cezarienele mele.... LE - AS FACE ORICAND DIN NOU!

Am avut anestezie totala in ambele dati, m-am trezit la 2 ore dupa operatie si am avut copii la san imediat ce m-am trezit.
A doua zi am mers, m-am mutat in salon si am stat cu copii in salon. Am avut lapte, m-am miscat mai bine decat 90% din cele care au nascut natural o data cu mine.

.

Deci te-a adormit?
Eu imi doream mult sa aud si sa vad copiii imediat dupa nastere. De aia am ales rahianestezia. Nu ti-ar fi placut totusi sa ii vezi imediat?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Vin Apr 23, 2010 12:21 pm

[quote="Onush"] LE - AS FACE ORICAND DIN NOU!

Eu ma refeream la cele care din motiv estetic,intelegeti voi ce vreau sa zic,aleg cezariana dar pana la urma ele decid pe corpul lor. Tu ai fost mai norocoasa la recuperare norocul tau. Ai ales sau ai fost nevoita sa faci? Daca vreti aduc argumente si invers pro cezariana dar doare rau si ma cearta Lore ca o chinui. Eu imi dau cu parerea din ce am vazut,voi mamicile stiti cel mai bine trairile. Inca o data jos palaria mamicilor.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 23, 2010 1:34 pm

Ma'ia, dat alegi sa lasi un citat e nevoie de ambele coduri.

Adica:

la inceput apare [quote] ....textul...si [ /quote ] fara spatiu intre ele

intelegi ?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Apr 24, 2010 4:24 am

ma'ia a scris: . Ai ales sau ai fost nevoita sa faci?

A fost o chestie combinata dar gandind la rece probabil ca as fi preferat operatia si daca nu aveam probleme medicale

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Sam Apr 24, 2010 4:30 am

Lore a scris:
Deci te-a adormit?
Eu imi doream mult sa aud si sa vad copiii imediat dupa nastere. De aia am ales rahianestezia. Nu ti-ar fi placut totusi sa ii vezi imediat?

A fost alegerea mea sa adorm si anestezista care a asistat mi-a zis ca probabil tot acolo as fi ajuns pentru ca am panicat si mi-a crescut tensiunea foarte tare.
Rahia este o anestezie care poate da dureri de cap pentru tot restul vietii si nu am vrut sa imi asum asta. De fapt si la apendicita m-a adormit din acelasi motiv.

Despre partea cu vazutul eu sunt ceva mai pragmatica, am gandit ca oricum nu rezolv nimic daca ii vad imediat. Sotul meu a i-a vazut la 2 minute dupa ce i-a scos din burtica, in drum spre sectia de neonato de langa terapie intensiva, iar primul lucru pe care l-am aflat cand m-am trezit au fost detalii despre ei.

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  noamu la data de Dum Apr 25, 2010 9:35 pm

ma'ia a scris:

Eu ma refeream la cele care din motiv estetic,intelegeti voi ce vreau sa zic,aleg cezariana dar pana la urma ele decid pe corpul lor. Tu ai fost mai norocoasa la recuperare norocul tau.
Daca vreti aduc argumente si invers pro cezariana dar doare rau si ma cearta Lore ca o chinui. Eu imi dau cu parerea din ce am vazut,voi mamicile stiti cel mai bine trairile. Inca o data jos palaria mamicilor.
pai ia-ti mata 3 minute si adu-ne argumente
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Apr 27, 2010 11:07 am

noamu a scris:
ma'ia a scris:

Eu ma refeream la cele care din motiv estetic,intelegeti voi ce vreau sa zic,aleg cezariana dar pana la urma ele decid pe corpul lor. Tu ai fost mai norocoasa la recuperare norocul tau.
Daca vreti aduc argumente si invers pro cezariana dar doare rau si ma cearta Lore ca o chinui. Eu imi dau cu parerea din ce am vazut,voi mamicile stiti cel mai bine trairile. Inca o data jos palaria mamicilor.
pai ia-ti mata 3 minute si adu-ne argumente

Ma'ia, adica e mai estetic o taietura pe burta decat niciuna(sau ma rog - deloc la vedere)?

Vai te rog adu ...promit sa rezist cu stoicism chinului

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Mier Apr 28, 2010 9:48 am

Lore a scris:
Ma'ia, adica e mai estetic o taietura pe burta decat niciuna(sau ma rog - deloc la vedere)?

Taietura mea nu e vizibila

Try walking in my shoes.
Onush

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Mier Apr 28, 2010 11:40 am

Lore a scris:

Nu tocmai asta nu ai inteles,nu puteam sa spun pe nume,dar hai sa povestim. Am auzit la cineva ca vrea cezariana, de si nu avea probleme medicale,ca sa nu ii strice jucaria barbatului,cea ce mi sa parut o aberatie,mie personal. Iar cea cu pro cezariana ma luat gura pe dinainte si nu as vrea sa povestesc,poate mai vrea cineva sa nasca si nu as vrea sa fiu partas la a le pune pe ganduri rele. Nu stiu cum sa pun problema ca sa nu sperii pe nimeni,nici nu am intentia,atunci am decis sa nu fac declaratii.
ma'ia

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum