nasterea naturala vs cezariana

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Re: nasterea naturala vs cezariana

Mesaj  noamu la data de Dum Iul 11, 2010 11:02 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mi-a placut
noamu

Taur Localizare : Sighet
Stare de spirit : n-ai vrea sa stii

http://piticiculipici.blogspot.com/

Sus In jos

un medic bun la filantropia

Mesaj  sanzi-ana la data de Mier Iul 28, 2010 3:24 am

fete dragi, eu la 10 saptamani nu am inca medic, pentru ca nu m-am decis
spuneti-mi, ati vazut pe unde ati trecut, un mandru doctoras, la spitalul filantropia?
( n-am vrut sa deschid topic nou, pentru ca are totusi o legatura cu asta: as vrea un medic care sa nu vrea cezariana cu orice pret)...
sanzi-ana

Capricorn Stare de spirit : de cuibusor

http://www.cuibusor.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  ma'ia la data de Joi Dec 16, 2010 5:16 am

noamu (Lun Iul 12, 2010 9:02 am) a scris:[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
mi-a placut

Puţini taţi participă la naştere.
E inestetic sa stai sa te uiti in........ cu atata lume e mai mult rusinea curiozitatea e mare (exista si exceptii)

Unii nici nu cer, iar cei care vor sunt refuzaţi.
In romania din cauza sistemului sanitar prost (am dat fara numar ca sa intru in sala de si cunosteam pe cineva)

Cezariana este mai confortabilă pentru tată, îl fereşte de surprize. Nu îşi vede soţia suferind.
Nimeni nu vrea sa vada pe cineva suferind e logic dar in altfel de cazuri nu cred ca m-am gandit la asa ceva

Deoarece vaginul nu s-a lărgit în urma trecerii bebeluşului, tatăl nu este afectat în ceea ce priveşte senzaţiile din timpul actului sexual.
Am mai spus-o mi se pare o aberatie cat casa (asta incercam sa spun cand vorbeam de estetica in posturile trecute)

Puţini taţi sunt de acord cu naşterea pe cale naturală.
Nu cred ca am pus problema sau am gandit vreodata despre asta

Pentru tată, copilul reprezintă deseori un intrus, se întoarce în întregime către soţie.
Alta cretinitate mare cat casa.Nu zic ca nu sunt si exceptii. Dezaxati mintali

Educaţia primită (vezi rezumatul atelierului 2) nu îi pregăteşte pentru a fi taţi.
Poate ca asa o fi dar cine te invata sa fii om? exista cursuri pentru asa ceva?
ma'ia

Scorpion Localizare : Ilfov
Stare de spirit : Fericit

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Dec 20, 2010 5:45 am

sanzi-ana a scris:fete dragi, eu la 10 saptamani nu am inca medic, pentru ca nu m-am decis
spuneti-mi, ati vazut pe unde ati trecut, un mandru doctoras, la spitalul filantropia?
( n-am vrut sa deschid topic nou, pentru ca are totusi o legatura cu asta: as vrea un medic care sa nu vrea cezariana cu orice pret)...

nu mai stiu daca e la filantropia...intreaba de Catalin Haiduc, este un medic ginecolog foarte bun. Devean de-al meu si stiu sigur ca cel putin tatal sau e contra cezariana.

Pe facebook da un search dupa Naste cum simti, ei sunt pro nstere naturala...sigur te indruma bine

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Dec 20, 2010 2:46 pm

nu am vazut filmuletele, dar ma bag in discutie :D

la Filantropia poate lucreaza (desi nu stiu sigur sigur) si doctorul care mi-a urmarit mie sarcina si cu care am si nascut. Dragos Gradinaru. Nu am ce sa ii reprosez, data viitoare tot cu el o sa "colaborez"

acum in legatura cu cezariana, eu zic ca nu ar trebui sa o blamam si sa o consideram ceva de care trebuie sa ne ferim - sunt si indicatii de cezariana si e pacat ca femeia care dorea sa nasca natural si ajunge la bisturiu din motive intemeiate sa ramana cu o frustrare pe viata :). Eu mi-am dorit mult sa nasc natural, Thea a vrut altceva :P si am facut cezariana. Nu regret nici o clipa, tot mama sunt, corpul meu si-a revenit foarte frumos, tot femeie sunt si asa :). Asa ca, in ciuda faptului ca nu am fost atat de naturala pe cat mi-as fi dorit, nu am stat sa ma gandesc ca e vreun subterfugiu al medicului care vroia neaparat sa taie :)

adica mai sunt si cazuri pe bune - bune, nu doar mofturi ;)
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mar Dec 21, 2010 12:52 am

daaaa.buna intrebare.ia sa vezi cate raspunsuri. si eu sunt ptr naturala nu ptr cezariana:va spune o mamica care a avut 3 cezariene . insa:fiecare metoda are motivele si scopul ei.
la primul copil, dusesem sarcina cu probleme si de la 7 luni am stat in spital.si am tot stat, am tot stat.... pana a trecut termenul. sarcina era pelviana, iar doctorita mea era plecata pe undeva prin tara. Intr-o seara-noapte de wekwend,in drum spre chiuveta mi sa rupt apa. apa era verde, mam speriat si am intrat in panica. miam dat seama ca ceva nu era bine. asistenta fugea dupa mine pe coridor, sa ma prinda sama duca la sala, iar eu plangeam ca nu vreau sa nasc asa. (daa, eram tanara si nelinistita,.si naiva pe deasupra). in urma mea numa lichid verde iar eu fugeam prin saloane, peste paturi, tragand de timp, poate poate vine doctorita mea. (care era la nunta.). M-au prins 2 asistente, si m-au dus de nas pana la sala de operatii, cu vorbe frumoase ca nu-mi face nimeni nimic, doar imi masoara tensiunea. m-au adormit imediat de nam mai stiut de mine. cand mam trezit ma durea asa de tare burta, ca am crezut ca atuncea imi vine sa nasc. de fapt ma durea operatia.o durere sfasietoare aveam si greutatea aia pusa pe burta, eram si besmetica de cap... cand miau zis ca am nascut deja, am crezut ca ma mint.ca in filmele alea cu conspiratii. credeam ca mai am un copil in mine,si vrea sa iasa, sau ca au uitat ceva in mine... Eh. a fost groaznic. Pe deasupra, dimineata la numai 7 ore de la operatie, o asistenta a insistat sa ma ridice la marginea patului. va spun ca am lesinat. si cand miam revenit aia tot pe mine zbiera. . asta a fost in Hunedoara
aaaaaaa si copilul mi l-au adus o data sa-l vad dimineata. si l-a alaptat m-au trimis la pranz. vaaaai ce amintiri.
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 21, 2010 1:02 am

draga ludmila, imi pare rau ca ai trecut prin ce ai trecut, dar se pare ca la tine chiar era nevoie de cezariana. daca tin bine minte, meconiul in lichidul amniotic e o mare problema.

ce e pacat insa este ca nu exista consiliere de specialitate pentru tinerele gravide, asa incat foarte multe mamici sunt prost sau deloc informate, sistemu medical de stat, cu putine exceptii, este 0 la consiliere psihologica... si ajungem cu non psihologii astia la situatia ta...
bine ca ai scapat cu bine... eu am nascut la privat pt ca nu vroiam asemenea tratament la stat, si nu regret nici un leut din MULTII dati acolo....

pupici :)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mar Dec 21, 2010 1:11 am

a 2a nastere, la Timisoara, placenta previa, doctorul a zis ca nu vrea sa riste, mai ales ca prima fusese cezariana, si el nu stia cum fusese facuta, de cine, cum arata uterul, etc,etc. asa ca, cu toate ca tot timpul am incercat sa-l conving ca vreau sa ma screm si eu cand mi-o venii timpul, sa iasa copilul pe unde a lasat Dumnezeu, nu m-a lasat sa am nici macar travaliul. asa ca... m-am duus la taiat. sotul meu a asistat la nastere, a vazut tot ce mi-a facut, cum a scos copilul, tot, tot. am avut anestezie epidurala, de care mia fost muuult mai frica decat de operatia in sine.
a3a nastere ce sa mai zic. nu mam dus la doctor decat in luna a4a. chiar cautam cu disperare un doctor care sa ma lase sa nasc natural. adica sa faca tot posibilul!! offf, era ultima mea sansa. insa ceva din mine imi spunea ca no sa vrea nimeni asa ceva la a3a nastere. si asa o si fost. doctorul care l-am gasit m-a ascultat, m-a compatimit, insa tot asa mi-o zis ca no sa ma lase nici macar sa intru in travaliu. na, asa ca m-am dus iar la taiat.anestezista care imi studiase cazul (eram un caz.) mia spus ca ea prefera sa ma adoarma, ca sa n-aibe surprize, asa ca.. m-am trezit la sfarsit de tot cand ma impachetau sa ma duca la salon. iarasi durerile aferente... dar am fost muult mai ingrijita.
in concluzie, oricat de mult miam dorit, nam avut parte de naturala, conditiile fiind impuse de starea mea,a copilului, a uterului. si tot n-am aflat cu e sa nasti natural. e frustrant!!
nedeia a scris:
bine ca ai scapat cu bine... eu am nascut la privat pt ca nu vroiam asemenea tratament la stat, si nu regret nici un leut din MULTII dati acolo....
da, si eu am o prietena care a nascut la clinica particulara,(insa de nevoie, ca nu mai erau locuri in spital)si a zis ca nici nu se compara, cu experientele din spital.
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 21, 2010 1:30 am

Draga Ludmila,

am inteles si eu ca , daca uterul e supus la doua interventii , e riscant pt mama si fat sa se incerce o nastere naturala . dar as mai citi pe net sa vad si ce zic cei din afara tarii :)

oricum, sfatul meu e sa nu fii frustrata! fii mandra :) eu asa sunt, imi iubesc cicatricea, sunt tot mama si femeie, si daca nu am trecut prin durerile nasterii, am trecut prin cele post operatorii :) deci se compenseaza un pic :))

oricum, am avut parte de un personal medical f dedicat, m-au ajutat la cerere (si in limita de timp potrivita) cu calmantele, astfel incat nu am simtit foarte multe dureri - la mine problema cea mai mare a fost un junghi din cauza pozitiei pe masa de operatie - nu stateam relaxata, ma tot invarteam sa vad in stanga si in dreapta, ce indica monitoarele etc, si cred ca am facut o mica intindere , pt ca aveam un junghi ce nu ma lasa sa respir. ala a fost cel mai nasol, la ala am plans cu lacrimi :)) in rest, m-a mai deranjat a treia zi incizia, dar din cauza pansamentului pus peste ea, cand eram la mobilizare dupa primii lasi incepea sa ma usture groaznic intr-o parte. a trecut cand au scos pansamentul respectiv :)

eu tin tare mult sa le incurajez pe toate prietenele mele care or sa nasca din diferite motive cu cezariana, sa le explic ca dracul nue e chair asa de negru si, daca pot, sa faca tot posibilul sa nasca la o maternitate privata. intr-adevar, o experienta la stat e traumatizanta, oricat de bine ar fi facuta operatia in sine. ce se intampla inainte si dupa e o problema...

pupici si felicitari :)

nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mar Dec 21, 2010 2:22 am

nedeia a scris:la mine problema cea mai mare a fost un junghi din cauza pozitiei pe masa de operatie - nu stateam relaxata, ma tot invarteam sa vad in stanga si in dreapta, ce indica monitoarele etc, si cred ca am facut o mica intindere , pt ca aveam un junghi ce nu ma lasa sa respir. ala a fost cel mai nasol, la ala am plans cu lacrimi :))
eu nu inteleg cum te tot invarteai tu pe masa de operatie? n-aveai si tu infipt un ac in spate?ca tot omu?
da mai, sunt mandra de mine, ca am scos 3 copii pe sus, si am doar o cicatrice mica. care cum a taiat, a cusut la loc in asa fel sa nu fie dizgratios. dar frustrarea ramane. sa vezi ceam facut. cand ma pregatea de anestezie acum a3a oara, in camera cealalta erau 2 fete gata gata sa nasca. eu vroiam sa ma dau jos sa vad ce se intampla. cum iasa copilul. dar iarasi,,, asistenta nu mia dat voie, si ma pus la punct cu o mutra de-aia serioasa. vorba lui Lore: asistentele sunt mai ceva ca doctorii. si ce curioasa mai eram,, auzeam tot dar nu puteam sa vad ninic.
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 21, 2010 3:17 am

pai imi invarteam gatul si ma holbam :)) cu mainile legate cum eram, amortita, vai de mine :)))

si da, te cred ca reai curioasa, as fi vrut sa vad si eu operatia in sine :P
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Dec 21, 2010 4:26 am

Ludmilla si Nedeia-hai sa va spun eu cum e cu naturala-INALTATOR! si te doare de mori! prima data a fost destul de suportabil-doar vre-o 2 ore mai dificile la sf. dar cand a scos maia capul am avut impresia ca ma rupe in bcati si ca nu mai reusesc astia sa ma faca la loc! la Luca imi era teama ca voi naste repede, ca era a 2 sarcina si stiam ca se intampla chiar si in 2 ore-si imi era teama ca nu ajung la timp la spital. aiurea! a durat o vesnicieeee! si dilatata 10 (dilatatia vine si cu durerile aferente!) m-am scremut o ora sa-l cobor pe musiu din pod (adica pe Luca care se agata de coastele mele si nu vroia nicicum sa iasa!), ca nu se mai dadea dus! si ma rugam cu cerul si pamantul sa ma taie (eu care eram pt nasterea naturala! si care faceam pe viteaza!).
acum nu regret nici o secunda, si as face la fel oricand-dar nici nu ma inghesui sa-mi aduc aminte toate detaliile :>>:
zic sa multumim ca exista si cezariene-ca sunt atatea cazuri in care nu se poate fara ele-dar sa nu ne aruncam sub cutit daca se poate si altfel!
pup! si curaj burticilor ca usor nu e oricum ar fi!
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Dec 21, 2010 4:48 am

ileana a scris:Ludmilla si Nedeia-hai sa va spun eu cum e cu naturala-INALTATOR! si te doare de mori! prima data a fost destul de suportabil-doar vre-o 2 ore mai dificile la sf. dar cand a scos maia capul am avut impresia ca ma rupe in bcati si ca nu mai reusesc astia sa ma faca la loc! la Luca imi era teama ca voi naste repede, ca era a 2 sarcina si stiam ca se intampla chiar si in 2 ore-si imi era teama ca nu ajung la timp la spital. aiurea! a durat o vesnicieeee! si dilatata 10 (dilatatia vine si cu durerile aferente!) m-am scremut o ora sa-l cobor pe musiu din pod (adica pe Luca care se agata de coastele mele si nu vroia nicicum sa iasa!), ca nu se mai dadea dus! si ma rugam cu cerul si pamantul sa ma taie (eu care eram pt nasterea naturala! si care faceam pe viteaza!).
acum nu regret nici o secunda, si as face la fel oricand-dar nici nu ma inghesui sa-mi aduc aminte toate detaliile :>>:
zic sa multumim ca exista si cezariene-ca sunt atatea cazuri in care nu se poate fara ele-dar sa nu ne aruncam sub cutit daca se poate si altfel!
pup! si curaj burticilor ca usor nu e oricum ar fi!

he he he :)) ce draguta ai fost :) parca il si vedeam pe piciul tau cum se tine cu manutele de coaste :)))))

cred ca cel mai important e sa nu avem prejudecati legate de vreun tip de nastere. atat. si sa ne informam cat mai mult posibil, sa nu fim duse de nas :)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Mier Dec 22, 2010 4:27 am

asa e. si eu as fi preferat sa nasc normal- dar nu s`a putut. Daca la nasterea naturala durerea trece dupa - la cezariana e invers. Ai sentimente mixte: ca te doare, ai frisoane si trebuie sa stai nemiscata atatea ore si apoi vine bebelusul si vrei sa-i dai sa suga- si nu prea ai ce ca din cauza durerii se instaleaza mai greu laptele. Dar nimic nu se compara cu broscuta mica din bratele tale si curand, uiti tot. Bine ca noi femeile suntem programate in asa fel incat sa putem trece peste si sa ne dorim sa repetam experienta, doar pentru a tine in brate inca o minune.
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ludmila007 la data de Mier Dec 22, 2010 5:43 am

DBAmommy a scris: Daca la nasterea naturala durerea trece dupa - la cezariana e invers. Ai sentimente mixte: ca te doare, ai frisoane si trebuie sa stai nemiscata atatea ore
asta am vrut sa completez si eu.la nastere te doare atunci, in timpul... la cezariana, dupa.
Asta:
ileana a scris:m-am scremut o ora sa-l cobor pe musiu din pod (adica pe Luca care se agata de coastele mele si nu vroia nicicum sa iasa!), ca nu se mai dadea dus!
si cu asta:
nedeia a scris:pai imi invarteam gatul si ma holbam :)) cu mainile legate cum eram, amortita, vai de mine :)))
sunt scene de film Imaginatia mea zburda. Eu eram numa cu ochii in tavan.acolo unde era sotul meu.
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Dec 22, 2010 10:29 am

Nedeia cred ca aici e vorba despre alegerea de a face o cezariana nu necesitatea ei.

De exemplu eu am ales si am facut cea mai proasta alegere din viata mea.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Maria si bebe Seby la data de Vin Feb 04, 2011 2:35 am

buna fetelor, sunt Maria, mamica si colab. [...]... vroiam sa va aflu parerea voastra vizavi de nasterea natura, cezariana sau nasterea in apa.. cum vi se pare ultima varianta? a incercat vreo mamica?

Acesta este ultimul avertisment, la urmatoarea abatere contul Dvs va fi bannat.

Maria si bebe Seby

Capricorn Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : mereu vesela, mereu optimista

Sus In jos

nastere naturala vs cezariana

Mesaj  mat la data de Dum Feb 06, 2011 4:29 pm

Si eu sunt una dintre mamicile care au facut cezariana din doua motive:primul se pare ca ar fi fost medical,din punctul de vedere al medicilor din rom ,din cauza unor operatii la ochii facute cand aveam vreo 14 ani,si drept urmare mi-a fost recomandata cezariana,iar al doilea a fost frica pe care mi-a dezvoltat-o mama in timpul copilariei si nu numai, despre cat de dureroasa e nasterea,ca atunci cand m-a nascut a durat travaliul 3 zile si 3 nopti(ca in povesti.) Nu ma intelegeti gresit sunt convinsa ca usor nu a fost si imi respect si iubesc mama f mult,insa poate daca ar fi povestit doar partea placuta a lucrurilor cine stie......
Sarcina mi-a fost urmarita in UK si moasa de acolo m-a trimis chiar si la un oftalmolog care sa confirme daca intr-adevar e nevoie de cezariana-raspunsul a fost clar ca pot naste natural fara risc-insa eu eram asa de convinsa ca mie mi se potriveste cezariana incat am venit in Ro sa nasc(cea mai gresita alegere din viata mea)
Intr-adevar nu am simtit in timpul operatiei nimic ,insa am simtit din plin apoi. cel mai mult m-a durut faptul ca nu am putut sa-mi vad puiul decat dupa 24 de ore , a treb sa ma duc singura pana la salonul lui si cand in sfarsit am ajuns la el era sa cad de durere ce sa-l mai tin si in brate........urate amintiri.
Lactatia a venit relativ repede dupa 3 zile,insa teo nu vroia sa suga neam.m-am muls cam o luna jumatate,m-am panicat pentru ca nu stiam daca se satura cu ce ii dadeam eu,insa imi doream atat de mult sa alapez incat cred ca a simtit si teo caci intr-o zis s-a hotarat sa incerce si nu am mai lasat-o pe titi vreo 2 ani si 7 luni si parca ar mai vrea si acum.
in ultimul timp am inceput sa ma gandesc la nasterea naturala totusi ,insa acum ma voi documenta ff temeinic si voi alege sper calea cea mai buna ptr copil si abia apoi ma voi mai gandi la mine si la fricile ce mi-au fost dezvoltate in timp.

mat

Localizare : campina

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Joi Feb 10, 2011 12:11 am

si eu am luptat si cu dintii pt nasterea naturala, si mi-a si iesit....sper din tot sufletul sa decurga bine si acum si sa pot naste natural
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Joi Feb 10, 2011 4:35 am

myhadavid a scris:si eu am luptat si cu dintii pt nasterea naturala, si mi-a si iesit....sper din tot sufletul sa decurga bine si acum si sa pot naste natural

ai reusit cumva sa ramai insarcinata??
poate ne vedem sapt viitoare intr-o zi ca vin in Tm
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Joi Feb 10, 2011 6:13 am

daaaaa dragelor, sunt asa happy...avem 8 sapt si momentan totul e OK.
Va pupic dulce
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Feb 11, 2011 4:21 am

bravo Miha!!!! sarcina usoara in continuare!!!
Andreea voi cum mai sunteti? gata greturile?
ileana

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Vin Feb 11, 2011 4:43 am

ma bucur tare mult miha!!!!felicitari si sarcina usoara!
da ileana, ne-au trecut intr-un final si greturile
asta e de acum cateva zile dar nu se vede asa bine:
[url=[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]]
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Vin Feb 11, 2011 11:23 am

nu ca nu se vede bine...nu se vede deloc:(
mai inearca o data...sau poate e calc meu de vina....
ma bucur sa aud ca sunteti bine si ati trecut in al doilea semestru
ileana

Sus In jos

Mesaj  SAKURA la data de Vin Feb 11, 2011 12:01 pm

AndreEa a scris:
myhadavid a scris:si eu am luptat si cu dintii pt nasterea naturala, si mi-a si iesit....sper din tot sufletul sa decurga bine si acum si sa pot naste natural

ai reusit cumva sa ramai insarcinata??
poate ne vedem sapt viitoare intr-o zi ca vin in Tm
Nah, acum am vazut mesajul asta!! Hai fetelor sa o punem de-o-ntalnire toate 3 intro zi, spuneti voi cand. Eu am in fata blocului un parc mare mare.
SAKURA

Berbec Stare de spirit : ... ca in sesiune...

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum