Igiena bio / eco / organica

In jos

Igiena bio / eco / organica

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Noi 22, 2009 12:43 pm

N-am stiut unde sa pun topicul, sper ca e ok aici.
Cand eram insarcinata gasisem niste siteuri cu produse eco si bio pentru bebelusi, ma refer la detergenti si cosmetice... pana la urma tot cu Mustela, Klorane si Persil Sensitive m-am pacalit I'm a bad bad mommy
Acum ca mi s-a terminat tubul de gel de dus si e si detergentul pe terminate ma gandesc serios sa scot chimicalele din viata copilului (in ultima vreme a inceput sa-si bage mainile in gura la baita si ma ingrozeste ideea ca ea, practic, inghite gel de dus... mama zice ca exagerez, ca si pe noi ne-a spalat cu sapun Cheia, dar mie tot nu mi se pare deloc ok)
So.. am cautat niste pagini de net si am dat peste niste alternative (dati click pentru paginile cu pricina):
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

stiu cel putin un parinte pe aici care e mare fan igiena eco.. o astept negresit cu impresii si retete din bucataria (si dormitorul si baia) prorpie
si va rog pe toate sa-mi impartasiti parerile voastre despre solutiile astea.. daca sunt cu adevarat sanatoase pentru copiii nostri sau sunt doar o "moda" si nici macar nu fac ce promit (adica nu spala, curata, igienizeaza cum trebuie)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: Igiena bio / eco / organica

Mesaj  SuperbParinte la data de Dum Noi 22, 2009 1:06 pm

Eu sunt o maaare fan eco, si pun si in practica, sunt minimalista rau si am totusi casa curata. Am scris pe celalalt forum despre secretele curateniei, poate dai un ochi acolo, acuma nu pot sa ma intind. Recopiez aici cand pot...

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Lun Noi 23, 2009 5:11 am

Buna Vanilla Baby. Si eu am inceput sa devin mai eco-constienta de cand s-a nascut fetita mea. La inceput o spalam cu Bubchen and co., dar nu mai folosesc aceste cosmetice pentru bebelusi de loc. Folosim sapunul Galador pentru bebelusi, si imi place foarte mult.
Ceea ce priveste balsamul de rufe etc: clatesc rufele cu otet alb, si eu spun ca functioneaza asa. Am incercat si nucile de spalat indiene, si mi-au placut, tocmai vreau sa mai cumpar si sa scap de detergentele obisnuite.
Ceea ce priveste curatenia casei, am cumparat cateva produse de la [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si sunt foarte multumita, in special cu un produs numit Dezinfectant Universal de la Etamine du Lys. Il folosesc la curatarea sanitarelor, olitei, spalarea podelelor etc. E super buna.
Inainte sa-l cumpar, am folosit apa cu otet si ulei esential. Ieftin si bun :)
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Noi 23, 2009 10:37 am

Bicarbonatul, praful de piatra ponce cu salvia (miroase extraordinar, as putea sta cu nasul in ea zilnic), argila, otzet, sare de lamaie, nuci de spalat si infuzie de nuci, o baza de sapun universal cu glicerina cam asta e tot ce folosesc regulat la curatenia in casa. Folosesc produse Ecover si Sonett, nu stiu daca se gasesc si in Ro, imi ajung ani de zile ca sunt foarte economicoase.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 23, 2009 11:01 am

se gasesc, am pus eu in linkuri la postarea initiala
mersi fetele
alte idei pentru igiena copiilor?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Noi 23, 2009 11:53 pm

Ce vrei sa inlocuiesti . Sper ca nu parfumul de vanillie

Eu am spalat-o pe C. acasa intotdeuna numai cu apa. Suna "murdar" dar nu e. La schimbatul scutecului o puneam in chiuveta si o spalam si uscam bine, o lasam mult in fundul gol acasa. Pe drum aveam o cutie speciala pentru servetele umede in care tineam lavete din celuloza biodegradabile cu apa si putin ulei de susan (mi le faceam eu) ca sa nu se usuce. A functionat mereu super, de cele mai multe ori gaseam un WC cu apa in apropiere sa o spal daca era cazul.

La baie, la inceput nu ii faceam baie mai des de 10 zile ca. doar daca voma sau era chiar murdara. Apoi a descoperit ea marea pasiune pentru apa, a facut baie aproape zilnic dar numai cu apa. Pe par s-a spalat acuma la 3 ani prima oara in viata ei din proprie initiativa cu apa si sampon, in rest parul ei a fost asa cum s-a nascut si era mereu curat.
Pentru scoarta de pe cap cand avea o faceam cu ulei si a doua zi o periam.

In rest, la primii dinti am invatat-o deja cu periuta de dinti, acuma se spala singura mai des decat mine.

Taiat unghiile. Mama mea a invatat.o eu n.am avut rabdare, acuma vine singura cand e nevoie. In rest, o "neglijez". Ea stie cand sunt incomode si vine mereu la fix.

Detergenti, folosesc alternativ nucile si Sonett, uneori pun bicarbonat pentru pete, otzet nici macar din ala nu folosesc ca uit. In schimb jur pe uscatorul de rufe care imi calca tot

Altceva?

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 23, 2009 11:59 pm

Baita fara sapun? Bestial!!
Noi oricum ii punem galbenele si musetel in apa de baie, e o pasune a maica-mii (si un fel de simbol pentru ceaiul pe care am refuzat sa i-l dau pe gura? :P)

parfumul de vanilie n-am cum sa-l inlocuiesc, e de la ea
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Noi 24, 2009 7:45 am

Super idei am citit aici Eu sunt un mare fan al uleiului de migdale stors la rece.Asta foloseam la baita asta foloseam la masaj:Spun foloseam pentru ca in ultimul timp zana are ceva manifestari de dermatita seboreica, again si am trecut la baia cu tarate.Pun un saculet cu tarate in cadita cu apa de baie si il las 5 min apoi o spal in apa aceea.In plus ii fac masaj cu ulei de germeni de grau sau o tamponez cu talc in functie de cum arata pielea.V am pupat

Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Sam Noi 28, 2009 1:11 pm

Abea astept sa imi miros bebele din ce povestiti voi aici

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Dum Noi 29, 2009 2:19 am

super link-urile alex!tocmai imi faceam planuri cand ia al meu banii sa-mi i-au niste chestii de curatat ca nu am nimic !acum nu mai am nevoie!mersiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
si apropo si eu pe C o spal doar cu apa!si o data pe sapt cu sampon pe cap
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Dec 22, 2009 5:02 am

Mai am descoperit si praf de vinete de curatat dintii. Ma inegresc toata, par infricosatoare cand ma spal, dar la clatire dintii stralucesc de sanatate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Mar Dec 22, 2009 12:04 pm

Lore a scris:Mai am descoperit si praf de vinete de curatat dintii. Ma inegresc toata, par infricosatoare cand ma spal, dar la clatire dintii stralucesc de sanatate.
De unde l-ai luat? De cand am auzit de el vreau si eu dar n-am stiut unde sa caut
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Dec 22, 2009 12:14 pm

mi-am comandat si mi-au venit astazi sapunul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si detergentul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]. cu detergentul am spalat o tura de hainute destul de murdare (nu va spun cu ce :P) si s-au curatat foarte bine (nu are niciun miros). am folosit si sapunelul la baie, miroase foarte bine si-mi pare ca pielea se simte fain dupa. nu stiu cat de curand mi le voi mai permite dar nu-mi pare rau ca le-am luat.
si vreau si eu sa stiu de cenusa de unde
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Vin Aug 27, 2010 8:28 am

SuperbParinte a scris:Bicarbonatul, praful de piatra ponce cu salvia (miroase extraordinar, as putea sta cu nasul in ea zilnic), argila, otzet, sare de lamaie, nuci de spalat si infuzie de nuci, o baza de sapun universal cu glicerina cam asta e tot ce folosesc regulat la curatenia in casa. Folosesc produse Ecover si Sonett, nu stiu daca se gasesc si in Ro, imi ajung ani de zile ca sunt foarte economicoase.

Buna,

Suna foarte interesant ce spui! Poti sa ne detaliezi retetele pe care le folosesti cu aceste ingrediente?
naliana

Gemeni Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : ok

http://www.astrobiografie.ro

Sus In jos

Mesaj  elenan78 la data de Mier Noi 17, 2010 5:10 am

Eu pentru baita fetitei mele folosesc produse Weleda sunt foarte bune, solutia de spalat pt intreg corpul e ok, nu are chimicale si nu irita ochisorii, apoi folosesc crema de corp si vreau sa va spun am avut o experienta neplacuta, fetita mea s-a iritat atat de tare la fundulet nu stiam cu ce sa mai dau am incercat toate variantele pana acand intamplator am primit o mostra de crema pt iritatii de scutec weleda si dupa 3 aplicari nu a mai avut nimic, de fapt asa am descoperit aceste produse, le gasiti [...] editat reclama magazin online , le recomand cu caldura.
Pt hainute am folosit detergent hipoalergen de la sonet, e ok, aveam hainutele destul de murdare si am fost multumita de cum au iesit, bineinteles ca nu folosesc balsam de rufe, pun o lingura de otet la o tura de spalat si rufele sunt ok, nu miros si sunt ok.

elenan78

Sus In jos

Mesaj  Cerberus la data de Mier Noi 17, 2010 5:28 am

elenan78 Va rugam cititi regulamentul!Este al doilea mesaj in jumatate de ora in care dati link de trimitere catre acelasi magazin online.
Cerberus
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mier Noi 17, 2010 6:11 am

elenan78 a scris:Eu pentru baita fetitei mele folosesc produse Weleda sunt foarte bune, solutia de spalat pt intreg corpul e ok, nu are chimicale si nu irita ochisorii, apoi folosesc crema de corp si vreau sa va spun am avut o experienta neplacuta, fetita mea s-a iritat atat de tare la fundulet nu stiam cu ce sa mai dau am incercat toate variantele pana acand intamplator am primit o mostra de crema pt iritatii de scutec weleda si dupa 3 aplicari nu a mai avut nimic, de fapt asa am descoperit aceste produse, le gasiti [...] editat reclama magazin online , le recomand cu caldura.

Eu nu inteleg de ce cheltuiti atitia bani pe tot felul de produse de firma, va dau banii afara din casa ? Varianta cu ulei de fl. soarelui ati incercat-o ? eu numai asa am facut la copilul meu, funduletul copilului n-a avut nici cea mai mica roseata . Se spala copilul la fundulet cu apa calda de fiecare data cind schimbati pampersul de pipi si bineinteles dupa fiecare scaun apoi tamponati cu un prosopel moale si ungeti toata zona cu ulei fiert si racit. Copilul nu se va mai inrosi si nu va mai face nici un fel de iritatii nici de la scutec nici de la urina sau caca.
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Noi 19, 2010 6:12 am

ei, draga geta, in cazul in care mesajul acela nu era reclama mascata :) , putem presupune ca respectiva persoana nu stia ca se poate si altfel.

eu am auzit insa ca e mai bine sa folosesti un ulei presat la rece, nu fiert si racit, pentru ca astfel tratat i se pierd o groaza de proprietati... personal am decis sa ii fac crema de scutec singura, si s foarte bine :)
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  frank la data de Vin Noi 19, 2010 7:06 am

geta, nedeia, intr-adevar, uleiul face minuni la poponeata! si daca este presat la rece e mult mai bine. eu o ungeam pe fiica-mea din cap pana in picioare, dupa fiecare baita, cu ulei de masline extravirgin si nu am avut niciodata probleme.
nici un farmacist sau vanzator de cosmetice pentru bebei nu o sa ne spuna sa folosim ulei natural - si ei trebuie sa traiasca, nu? :>>:

frank

Scorpion Localizare : Bucuresti

http://frank-blogulmeu.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Noi 19, 2010 7:23 am

da, azi mi-am uimit pediatra (care ,a propos, este o dulce, imi place ca nu e de moda veche, e foarte relaxata... ) cand i-am spus ca ii fac singura crema de scutec si de piele :). intr-adevar, uleiurile nerafinate sunt o minune, chimia corpului nostru stie sa recunoasca si sa accepte cel mai bine chimia creata tot de natura . natura nu stie de parabeni si frigidere, natura stie ca lucrurile se coc si se strica , ca asa-i mersul vietii :-))
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Vin Noi 19, 2010 11:17 am

nedeia, frank, tocmai de aceea am zis de uleiul de fl. soarelui ( fiert si racit - garantia ca e steril) ca sa stie toata lumea care citeste pe aici ca exista si "varianta" la indemina oricui de o mie de ori mai buna decit produsele de firma care-ti golesc buzunarul.
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Noi 19, 2010 11:42 pm

geta a scris:nedeia, frank, tocmai de aceea am zis de uleiul de fl. soarelui ( fiert si racit - garantia ca e steril) ca sa stie toata lumea care citeste pe aici ca exista si "varianta" la indemina oricui de o mie de ori mai buna decit produsele de firma care-ti golesc buzunarul.

da, este intr-adevar o varianta, dar acel ulei este de obicei rafinat, bun de prajeli. e drept ca pe vremea noastra asta era singura solutie la iritatiile de scutec, dar intre timp s-a mai demonstrat ca este mai bine sa folosim in cosmetica uleiurile nerafinate. iar pielea bebelusului trebuie cu atat mai mult protejata.

la plafar se gaseste ulei romanesc de floarea soarelui presat la rece, e vreo 12 lei petul de un litru , asa ca eu zic ca e suficient ca si cantitate pentru multe folosiri. cu toate beneficiile unui ulei presat la rece. cred ca raportul calitate - pret este inca foarte bun pentru buzunarele romanesti. Adica, ma gandesc eu, mai bine dau 12 lei pe el decat 4 lei pe un ulei de prajit.

parerea mea.
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Sam Noi 20, 2010 11:01 am

Sigur, nedeia, acum gasim pe piata nerafinate/orice ...eu m-am gindit si la familiile cu venituri mici sau cu multi copii care se simt stinghere aproape rusinate ca nu-si pot permite toate "inventiile" pentru copii care in multe cazuri mai mult dauneaza decit ajuta.
geta

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Noi 23, 2010 9:19 am

geta a scris:Sigur, nedeia, acum gasim pe piata nerafinate/orice ...eu m-am gindit si la familiile cu venituri mici sau cu multi copii care se simt stinghere aproape rusinate ca nu-si pot permite toate "inventiile" pentru copii care in multe cazuri mai mult dauneaza decit ajuta.
\

corect, corect... insa cred ca nu multe din acele familii stau pe forumuri :). si ele oricum asta folosesc ca asa se folosea pe vremuri si se tot zice din batrani :) si iata ca ne-am facut si noi mari si frumoase , cu uleiul rafinat de floare la poponeatza ;). deci SE POATE si low cost.

dar ,daca citesc cumva acest forum si isi pot mermite sa ia un ulei nerafinat, ar fi si mai bine decat unul ravinat fiert si racit, pe care nu il mai fierbi de nici un fel ...

nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum