Copii Alintati

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Re: Copii Alintati

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 12:34 pm

Carmen a scris:La 6 luni statea acolo unde-l puneam... dormea noaptea intreaga, dormea ziua 2 reprize... papa cam tot ce-i dadeam, nu am avut mari probleme cu el la diversificare... adormea singur nu ca acum de ma apuca si o ora pana adorme, afara nu aveam treaba sa mariie.... cand venea ora de imbracare nu stateam sa alerg ca acum prin casa dupa el... cand ii puneam caciulita nu urla, nu dadea jos... ohooo ce de amintiri frumoase la 6 lunitze
deci asta e portretul bebelusului cuminte
e clar, eu nu am asemenea "fericire"
carmen, eu zic ca al tau copil se revolta fix ca sa-ti testeze sentimentele si reactiile. el are nevoie sa stie a tu il iubesti si il accepti si cand e ingeras si cand face ca toate visele. daca tu iti blestemi zilele din cauza lui si spui ca-ti iese pe nas, sunt convisa ca el simte si sufera. copii nu traiesc cu aer si apa ca noi. ei traiesc cu dragoste neconditionata, stii?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Dum Ian 03, 2010 12:36 pm

Da Lore, acum ca e zapada nu vrea sub nici o forma sa mearga pe jos.De obicei ne deplasam cu masina, dar din moment ce ies cu el la aer prefer sa ma duc pe jos intr-o plimbare. V sta ft mult la mine in brate, mai ales de cand am fost internati si daca ai citit si pe celalalt forum atunci stii ca mi s-a declansat o artrita de toata frumusetea din cauza asta.Pt ca nu l-am obisnuit de mic , acum nu imi sta in nimic in care sa imi usureze purtatul lui in brate asa ca nu am decat sa il port asa si il port cu tot dragul numai sa fie el sanatos. Mai greu e cand mai am si un bagaj doua in cealalta mana si geanta pe un umar si urc pana la etajul trei.Cand ajung in casa nici nu mai stiu cum ma cheama, dar nu ma plang, asta e.

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Ian 03, 2010 12:56 pm

sper sa nu imi pun in cap toate mamicile cand voi zice ca nu mi se pare ok sa faci tot ce zice si ce vrea copilul la 3 ani cum e al lui Carmen (nu stiu ce varsta are al Olgai)- daca se vrea carat in brate mami sa sara, daca vrea dulciuri sa i se cumpere...sunt mari la trei ani si greu de carat- o mai iau si eu pe Maia (cu mult drag) dar ma rupe de spate! abia il mai ridic pe Luca... si daca as urma toate mofturile lor cred ca m-as interna curand la balamuc. ei au nevoie nu doar de dragostea noastra ci si de indrumarea noastra, de grija pt sanatatea lor, de sfatul nostru si de exemplul nostru in comportamentul in societate. si tu si el trebuie sa se simta bine in compania altora, nu trebuie sa fie un cosmar iesitul in public- si copilul trebuie sa respecte si drepturile celorlalti din jurul sau- si tu ca parinte (prin sfaturi si reguli, si discutii si mai stiu eu ce retete misterioase) trebuie sa ii arati cum sa functioneze in sistemul din care, cu sau fara voia lui, face parte
carmen- cred ca ai de recuperat in relatia cu Vladut pana ajungeti la echilibrul pe care simti ca l-ai pierdut..
vanilla- stiu ce zici tu prin ai lasa copilului libertate dar asta nu presupune lipsa limitelor
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 1:17 pm

ileana, eu nu am spus nicaieri ca nu tre sa existe limite la 3 ani si nici sa-i faca toate poftele.
am spus doar sa fie flexibila si mai ales sa nu-si blesteme zilele atunci cand le incalca

dar nu sunt de-acord cu tine. copii nu au nevoie de disciplina si de reguli.. adica nu in sensul supernanny - le enunti si le inveti si le respcti si stii exact "consecintele unei fapte"... am mai vb despre asta pe aici

au nevoie doar de dragoste neconditionata SI un mediu sanatos (asta include parinti demni de a fi luati drept exemplu, armonie in familie, compania unor oameni si copii relaxati etc)

deci la 3 ani limite exista
la 7 luni spune-mi tu ce limite sa-i stabilesc?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Dum Ian 03, 2010 1:28 pm

deci si tu te gandesti la limite!- cand si cum si care depinde de fiecare parinte- ideea e ca desi poate suna "needucativ" ele exista si le vei aplica si tu
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 1:43 pm

prin fiinta noastra suntem limitati
viata asa este, plina de limitari, mai ales intr-o societate ca a noastra.
ele sunt naturale si copilul le va prinde din zbor.
eu la ele ma refer. la acele limite pe care le inveti prin experienta sau prin observarea experientei celor din jur. la limitele pe care le creeaza singure empatia, constiinta sau ratiunea

normal ca tre sa indrumi copilul, dar nu printre dinti si nu retragandu-ti dragostea cand nu raspunde asteptarior

cu alte cuvinte, degeaba explicam / enuntam / predicam comportamentul "dezirabil" daca noi suntem un pachet de nervi gata sa explodam, vesnic nemultumiti de copil si vesnic in reverie dupa alt copil, unul cuminte, ascultator, care sta exact unde il pui
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 2:40 pm

poate ziceti ca sunt rea si ca "o sa vad eu cand creste"
dar recunosc, am o mare sensibilitate cand e vorba de parinti care se plang de copii si care ii vorbesc de rau. si acum chiar vorbesc in general pentru ca imi fac veacul pe vreo patru forumuri si am citit sute de mamici cu copii teroristi, care le fac viata un calvar, le aduca la capatul puterilor, le strica craciunul si revelionul, le mananca zilele (si noptile), fac prostii, sunt alintati, rasfatati, santajisti, manipuleaza, sunt egoisiti, rai, malefici, si vorbim de copii de maxim 4 ani.
deja fac alergie. sper ca ma intelegeti
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Dum Ian 03, 2010 8:23 pm

Carmen a scris:
Tu stii ce inseaman sa ai un copil care se tavaleste pe jos in mijlocul strazii daca nu ii cumperi tedi iar tu sa ai plasioae si sa nu ai nici banii? nu cred ca ai vrea sa stii... cand m-am referit la faza sa nu=i dai tot ce iti cere la faze de astea m-am referit
Eu pot sa iti spun ca unul dintre copiii mei a avut o asemenea tentativa o singura data. M-am intors cu spatele si am plecat. A tacut, a venit dupa mine si a doua oara nu a mai incercat.
Insa am avut grija ca de fiecare data cand plecam de acasa sa negociem cumpraturile si asta de pe la 2 ani.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Dum Ian 03, 2010 11:13 pm

Woaaauw ce discutie s-a purtat aici... fetele ma credeti can umai stiu cum sa procedez? nici bataia nu e o solutie, uneori ii mai altoiesc cate una cand ma ignora rade la mine si face ca toate alea... efectiv numai stiu ce sa fac cum sa procedez... acum o sa mearga la gradinita si sper ca lucrurile sa intre in normal, ca numai pot si asa am avut un Craciun un doliu a mai pus si el paie pe foc, foarte agitat... nu va mai zic aseara ce greu a adormit si cu ce urlete... vai steaua mea

Carmen

Rac Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : optimista

http://optimism.ablog.ro/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Dum Ian 03, 2010 11:46 pm

carmen, mi-a trecut prin cap sa te intreb daca il lovesti, dar nu am vrut sa par exagerata. parerea mea e ca faci o imensa greseala.
hai sa te intreb ceva: tu cum te comporti cu el? care e starea ta generala? el simte ca tu esti depasita de situatie?
cand parintele pierde controlul si da semne ca nu poate face faza, copilul intra in panica. el vrea sa vada in tine un exemplu, esti punctul lui de referinta.
asa ca te intreb: cum esti tu in preajma lui?

si inca o chestie. ziceai ca atunci cand era bebe era copilul perfect. apoi a trebuit sa mearga la cresa. posibil sa se fi simtit respins, sa fi trait o imensa deziluzie atunci.
crizele astea nu au niciodata legatura numai cu sucul sau jucaria de pe raft, ci sunt un prilej pentru copil sa-si exprime frustrari mai adanci.
analizeaza putin situatia din punctul lui de vedere - al unui copil care are nevoie vitala de dragoste si vezi cum se vede lumea prin ochii lui.
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Dum Ian 03, 2010 11:48 pm

Da...foarte interesanta discutie, mai ales pentru mine in perioada asta cand zana exploreaza tot, inclusiv limitele ei Recunosc...de multe ori spun intai "Nu!" si apoi ii explic de ce, imi vine automat cuvantul asta, in general consider ca e un copil linistit in rest depinde de starea noastra de spirit pe care ea o reflecta perfect.In privinta restrictiilor nu stiu ce sa spun....o restrictionez in anumite cazuri pentru ca am avut ceva experiente urate cu mers la spital si facut radiografii din cauza unor cazaturi oribile ,ultima soldata cu un cot dislocat si pus la loc deci daca o vad foarte agitata incerc sa o temperez dandu-i de facut ceva mai....static Sunt de acors cu vanilla insa aplic ceea ce zice ea in limitele mele deci sunt de acord si cu ileana care ilustreaza "limitele" sociale...In orice caz mi se pare urat sa spui ca ai un copil rau sau terorist pentru ca un copil nu are nimic rau sau urat in el si spunand asa ceva ii murdaresti inocenta.
Va pupa zana

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Lun Ian 04, 2010 1:01 am

Uite ca la asta nu m-am gandit... cum sunt eu in preajma lui... ufff... da agitata, uneori imi fac treburile si il gonesc... stai ca trebuie sa ma analizez nitel!
Da din pacate il mai si lovesc uneori dar efectiv imi pierd controlul si numai stiuc e sa-i spun si sa-i fac, stiu ce nu este o solutie si nici recomandat!
Dar daca devin iubareata cu el mi se suie rau in cap... el nu a fost la cresa ci la bunici pana in toamna asta, dupa ce a facut varicela nu am putut sa-l duc o luna si ceva, acum va merge iar sper ca isi va reveni si va termina cu circul asta.
Eu banuiesc ca face asa din cauza ca nu l-am mai dus la gradi, ii place enorm acolo iubeste gradi de nu se poate...
Un punct bine punctat ca nu trebuie totusi la 3 ani sa faca ce vor ei, adica sa-i fac toata placerile lui la fiecae strigare sa stau drepti ca la armata? si daca nu stau drepti sa se apuce sa faca istericale...

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 1:10 am

hmmm, deci l-ai trimis la bunici cand era foarte mic, esti agitata, il gonesti, il lovesti, ti-e teama sa fii iubitoare cu el si tu crezi ca se comporta asa pentru ca nu-l duci la gradinita adica SI mai departe de tine?
of Carmen
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Lun Ian 04, 2010 1:15 am

Da stiu, dar nu stiu unde gresesc si ce trebuie sa fac si pe ce drum sa o i-au... de asta am si scris aici...
E foarte greu... simt ca undeva am gresit dar nu stiu unde... dar hai sa va povestesc ce face la bunicii, oare de aii i se trage???
Cand ajunge acolo il dezbraca si direct intr-o camera unde sunt jucarii si tv cu desene nonstop, se mai uita din cand in cand la el ii da sa pape si in rest sta acolo la desene si la joaca de probabil ca vb si singurel
Acum as vrea eu sa inteleg care e buba?
Mai nou decand mai a venit un nepot in familie bebe de 11 luni cand vine acolo nu-l mai prea baga nimeni in seama am observat si nu intelegeam eu de ce face crize, apoi abia astepta sa vin sa-l i-au de acolo... numai stiu de mine ce sa va scriu, de aceea am nevoie de o limpezire cumva sa fac ceva ca nu pot lasa asa lucrurile

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 1:21 am

carmen, copilul e in permanenta ignorat si respins. asta e problema!!!
cred ca e a cincia oara cand scriu dar el are nevoie de iubire si tu spui ca daca esti iubitoare ti se urca in cap. continua sa te analizezi pe tine, nu pe el, nu pe bunici si o sa intelegi. analizeza-te prin prisma lui si a nevoilor lui.
fii calma, zambitoare, dragastoasa, joaca-te cu el, vorbeste-i, citeste-i, invata sa-l accepti si fii intelegatoare si sunt sigura ca situatia se va schimba

eu nu-mi dau seama de climatul din familia voastra, de relatia voastra si a lui cu sora mai mare, toate lucrurile astea sunt foarte importante. gandeste-te la voi, copilul nu face decat sa reactioneze la mediul in care traieste.
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Lun Ian 04, 2010 1:25 am

Sa stii ca azi am sa incerc sa experimentez cand ajung la 14,30 sa-l iau de la socrela, sa vedem ce se intampla... va scriu eu maine experimentul
Doamne sa dea rezultate

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 1:41 am

carmen, nu te astepta sa se schimbe peste noapte.
e un proces cel putin la fel de indelungat ca ala care l-a adus aici

ziceai ca seara la culcare aveti scandal. poti sa ne povestesti cum se desfasoara o seara in familie?
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Carmen la data de Lun Ian 04, 2010 1:47 am

Seara nu e chiar asa problema ci la pranz e treaba cu scandalul... pei avem un ritual seara, dupa ce ne jucam, papam, ne schimbam la pijamale si pampi de noapte ca inca mai avem de somn de zi abia am scapat in vara si ne bagam in pat ii dau lapticul sa-l bea ne mai uitam nitel la tv ne pupacim si tati il pune in patut, patutul e lipit de patul nostru ca deh stam inca in garsoniera, mai dureaza ceva pana ne mutam... asa ca seara nu e chiar asa problema stingem tot si gata somnic imediat...
Ziua e problema noastra ca nu vrea sa doarma desi e fff obosit cu greu adoarme, adica il adorm ma pun langa el in pat si incerc sa dormim cica... dar se foieste, vrea desene, mai vrea la baie... offf

Carmen

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 1:55 am

e posibil sa nu aiba nevoie de somn
e deja mare.
poti la fel de bine sa-i oferi o alternativa relaxata - o poveste, o carte, stat in pat la giugiuleaza. daca il simti obosit, incetineste putin ritmul, redu stimulii dar nu il obliga sa doarma neaparat
si stai linistita, faptul ca e patul lui lipit de al vostru e chiar benefic pentru el :)

eu zic ca aveti toate sansele la o relatie frumoasa si echilibrata. gandeste-te la ce am scris si iubiti-va cat de mult puteti!
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Ian 04, 2010 2:23 am

Carmen- eu stiu asa- o saptamana de rasfat se indreapta in 2- daca spui ca a stat la bunici mai mult timp nu te astepta sa se indrepte prea repede- deci RABDARE.
-Incearca sa te schimbi pe tine in primul rand- sa nu tipi (nici la el nici la tati), sa nu-l mai lovesti, sa nu-l mai ameninti- dar sa incepi sa lucrezi la cate unul-doua obiceiuri proaste (nu la toate odata ca nimeni nu se schimba la 180).
-stabilesti niste reguli clare si nu te abati.
-fa-o acasa cand sunteti doar voi- fara bunici, vizitatori.
-ignora-l pe cat posibil cand face crize- spune-i ca astepti sa se calmeze ca sa vorbiti (eu ii sugerez fetitei mele sa se uite pe o carte sa se linisteasca si apoi vorbim- si functioneaza in 90 la suta din cazuri)
-recompenseaza-l cand face ceva bun (dar nu-i promite inainte ci dai dupa ce face ceva frumos)
-lauda-l cand e cuminte
-gaseste activitati care ii plac si-l tin ocupat- si joaca-te si tu cu el- dar anunta programul din timp. de ex eu ii spun de la inceput maiei cate povesti ii citesc si nu ma abat de la promisiune- nici in plus, nici in minus. si ii explic si de ce nu pot sta mai mult cu ea (trebuie sa fac mancare, sa dau un telefon...)
-vorbeste mult cu el si explica mereu si mereu (da-i exemple si cu alti copii- ce fac bine si ce gresesc)
-monitorizeaza desenele si limiteaza timpul, reguli clare (de ex maia are voie o ora dimineata cand bea lapticul si atat! stie si nu cere mai mult- dar ora aceea o respectam cu sfintenie- e dreptul ei)
-un program clar al zilei respectat zi de zi- cred ca acest program este crucial- ore fixe de culcare si masa, ritualuri pregatitoare, momente cu parintii, ore de joaca...ajuta uneori daca faci un desen-schema cu acest program si cand mergeti la urmatoarea etapa mutati pioneza/bulina pe urmatoarea activitate din program- copii vizualizeaza mai usor si inteleg mai bine. de ex desenezi periuta pt spalarea de dim, un pahar cu laptic pt masa, o jucarie pt orele de joaca, un ursulet dormind pt perioadele de somn etc si muti ceva pe acest desen care indica in care moment al zilei va aflati si ii spui si ce urmeaza dupa- pare complicat dar odata aplicat e asa usor!

-in timp, daca ai rabdare si te tii vei vedea rezultate

copii au nevoie de stabilitate, au nevoie sa inteleaga ce se intampla, au nevoie sa fie iubiti si bagati in seama ( asigura-l ca orice ar fi tu il iubesti si esti acolo pt el dar si el trebuie sa inteleaga ca ai si treaba, gaseste timp si rabdare sa stai cu el)

succes!
ileana

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Ian 04, 2010 3:31 am

vanilla_baby a scris:
Carmen a scris:La 6 luni statea acolo unde-l puneam... dormea noaptea intreaga, dormea ziua 2 reprize... papa cam tot ce-i dadeam, nu am avut mari probleme cu el la diversificare... adormea singur nu ca acum de ma apuca si o ora pana adorme, afara nu aveam treaba sa mariie.... cand venea ora de imbracare nu stateam sa alerg ca acum prin casa dupa el... cand ii puneam caciulita nu urla, nu dadea jos... ohooo ce de amintiri frumoase la 6 lunitze
deci asta e portretul bebelusului cuminte
e clar, eu nu am asemenea "fericire

carmen, eu zic ca al tau copil se revolta fix ca sa-ti testeze sentimentele si reactiile.

Eu zic ca se revolta tocmai pentru iti atrage atentia. Observa ca ii acorzi atentie doar cand e neastamparat. Asa facea si Thea. La un momentdat am hotarata sa ii accord atentie si cand e foarte "cuminte - ca sa zic asa" adica- daca statea linistita si se uita la desene mergeam la ea si o imbratisam. Sau - luam una din jucariile preferate si trageam un joc impreuna...ii propuneam sa facem baie. Vei fii surprinsa de rezultate.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 3:37 am

pai da lore, eu prin testarea reactiilor nu voiam sa zic ca face pe nebunu asa ca experiment. ci ca sa-si confirme faptul ca mama il iubeste orice-ar fi si ca mama detine controlul.
ei nu vor sa fie la putere desi poate asa pare
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 3:44 am

ileana a scris:
-stabilesti niste reguli clare si nu te abati.
-ignora-l pe cat posibil cand face crize
-recompenseaza-l cand face ceva bun (dar nu-i promite inainte ci dai dupa ce face ceva frumos)
-lauda-l cand e cuminte
nu te supara ileana
cu astea trei nu sunt de acord
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Lun Ian 04, 2010 4:03 am

-vrei sa spui ca nu-ti vei lauda copilul? chiar nu cred
-reguli=limite (asta daca nu vrei o dezbatere de termeni care mi se pare prea mult- cred ca intelegem despre ce e vorba)
-recompensa poate fi orice- o vorba buna, mai multa atentie, ceva de mancare sau mai mult timp la joaca- si daca nu e priomisa inainte ci vine ca rezultat mi se pare ok
-ignora=nu te chinui sa tipi sau sa vorbesti atunci cand are crize ci asteapta linistita sa se potoleasca (nu e acelasi lucru cu plansul unui sugar- nu zic sa pleci la paine si sa il lasi plangand- zic doar ca in acele momente nu poti face prea multe- trebuie calmati si apoi se vorbeste cu ei)

abia astept sa-ti creasca pitica sa vad cum functioneaza sistemul tau din care unori nu inteleg anumite parti- si un adult primeste (sau isi ofera!) recompense si rasfaturi din timp in timp- cum o sa le refuzi fetitei tale? dragostea ta cum se manifesta oare?

nu as vrea sa intru in polemici aprinse pe termeni si nuante care pricum cred ca se schimba de la o persoana la alta si de la o situatie la alta..si oricum realitatea nu ne permite intotdeauna sa actionam cala carte

in concluzie- pt a nu escalada anumite discutii eu ma retrag din aceasta dezbatere
ileana

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Ian 04, 2010 4:20 am

of
mi-ar fi placut sa nu o iei personal.
nu te contraziceam, nu sugeram ca nu ai dreoptate, ci doar ca personal am alta viziune. am mai explicat-o pot sa revin daca intereseaza pe cineva
la argumentul cu "vezi tu cand creste" nu am stiut niciodata cum sa raspund)
dar imi amintesc de discutiile pe care le aveam cu viitoarele mamici cand eram gravida si fix acelasi lucru imi spuneau "vezi tu dupa ce nasti". si guess what? inca nu am "vazut" nimic

chiar nu e vorba de polemici aici si nici de cine are sau nu dreptate. ca nu vorbim despre originea universului ci despre relatia ci copiii
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum