Nucile indiene + sare inalbitoare

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: Nucile indiene + sare inalbitoare

Mesaj  madimih la data de Sam Mar 20, 2010 2:30 pm

Le-am primit. Sa va spun cat is de multumita? In primul rand pentru ca nu au miros (daca au a fost oricum anulat de otetul pus la clatire).
De cand am nascut nu mai suport mirosul de detergent sau balsam. Pur si simplu imi face greata.
Am pus 4 nuci in saculet si am avut mari emotii pentru ca mi s-a parut imposibil ca 4 nuci atat de mici sa spele o masina de rufe. Dar a facut chiar si un pic de spuma. Am pus si sare inalbitoare, dar dupa ce se termina borcanul o sa folosesc bicarbonat.
Am comandat si detergentul lichid [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
dar face prea multa spuma in masina. Il folosesc doar cand pun rufele la inmuiat.
Sunt multumita. Soacra-mea e cam nedumerita. Cand i-am zis de detergentii ecologici, zicea ca n-are incredere in toate firmele astea care promit marea cu sarea.
Sa-i fie de bine si sa ramana la detergentii ei parfumati
Spunea cineva ca dupa ce foloseste nucile de 2 ori le fierbe si foloseste solutia ca detergent universal. Trebuie sa citesc din urma sa vad cum se face
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mar 21, 2010 10:39 am

Si eu am incercat nucile fierte pentru a obtine detergent

Intrebarea mea este solutia obtinuta e concentrata sau se pune direct in galeata. Eu una nu as avea nervi sa fierb nu stiu cata cantitate pe care o pot folosi o singura data. As pregati macar pentru o saptamana(tinuta in frigider cu acid citric). Stie cineva daca se poate pregati o solutie concentrata( sa zicem 70 ml pentru 5 l apa?)

Madimih imi plac de asemenea nucile, dar faptul ca trebuie uscate, puse deoparte(uit unde le pun..)...mai ca as prefera unul lichid cu nuci

Sare inalbitoare e buna? Pt rufe albe o folosesti, nu?

Am urmat sfatul wrapmamei si am adaugat otet + ulei esential de lavanda( 5 picaturi). Cand le-am scos si erau ude mirosul era mai puternic,dar uscate au un miros prospat si placut

Adio Lenor, Silan, Cocop..?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  madimih la data de Dum Mar 21, 2010 12:56 pm

Deocamdata am folosit doar o data. Maine spal a doua masina.
Sarea am pus-o la rufe amestecate. Se foloseste si la rufe colorate.

La mine, cu uscatul nucilor e simplu. Scot saculetul din masina si-l pun pe soba. Cand imi amintesc de el il desfac si rasfir nucile sa se usuce de tot
madimih
Moderator
Moderator

Sus In jos

nucile de sapun

Mesaj  Raluka la data de Mier Iul 04, 2012 11:01 pm

Buna! Am incercat si anul trecut si anul acesta timp de cate 2 luni aproximativ sa spal cu nuci dar mi se imput hainele de la ele in ultimul hal. La clatire puneam si otet cu uleiuri esentiale, le uscam in aer liber pe balcon si degeaba. Put de parca ar fi stat la inmuiat macar o saptamana in aceeasi apa. Mai ales daca si transpir in hainele spalate cu nuci atuci put de nu pot sta langa mine. Odata la lucru a trebuit sa ma dezbrac ca efectiv simteam ca vomit de la mine. Mai am jumatate de kg de nuci si nu stiu ce as putea face cu ele. Singurul lucru care mi-a placut a fost ca sunt excelente la hainele colorate si hainele ies deosebit de moi dupa ce sunt spalate cu nuci. Noi avem o apa foarte dura si am spalat cateva scutece prefold si in loc sa fie mai moi zici ca le-a apretat bunica :>>: . Sotul meu are cateva tricouri care au fost spalate de mai bine de jumate de an cu nuci si si acum au un miros de imbacsit. Acum spal cu un gel facut de mine din sapun de casa, washing soda si borax. Msina de spalat am Whirlpool cu al 6-lea simt. Nu pot sa cred ca numai mie imi put hainele de la nuci bang

Raluka

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Dum Iul 08, 2012 2:11 am

Raluca, si eu mi-am facut detergentul din sapun de rufe+soda de rufe+borax dar am probleme in procurarea boraxului. Tu de unde iti cumperi boraxul?
Ce formula ai folosit in prepararea detergentului?
Eu am pus 1 cana sapun ras+1 cana borax+1 cana soda de rufe si le-am amestecat cu 4 litri de apa.
La o spalare folosesc 150 ml detergent lichid.
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mier Iul 11, 2012 11:05 am

Liza, dar de ce ai amestecat cu apa, nu era mai simplu/comod sa pui 1-2 linguri de compozitie uscata in sertarasul masinii de spalat ?
geta

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Mier Iul 11, 2012 12:07 pm

Ca sa folosesc detergentul sub forma de praf trebuie sa fie maruntit sub forma de pudra altfel exista riscul sa nu se dizolve complet si sa ramana pe haine.
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Lun Iul 16, 2012 10:31 am

Da, ai dreptate, depinde la ce temperatura speli. Cind o sa-mi fac si eu detergentul asta natural o sa diluez in putina apa fierbinte cantitatea necesara , caci nu am deloc spatiu pentru depozitat 4 litri de detergent.
geta

Sus In jos

Mesaj  louise la data de Mier Iul 25, 2012 4:12 am

buna,

este o mica problema cu nucile. eu am avut probleme cu masina de spalat. nucile nu au lubriufiantul necesar (cum sunt detergentii) si in timp masina incepe sa faca urat. cel putin asa am patit si eu si am fost nevoita sa renunt la ele

louise

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum