Despre absorbante intime lavabile si Moon Cup

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Re: Despre absorbante intime lavabile si Moon Cup

Mesaj  nedeia la data de Joi Mar 31, 2011 12:51 am

ileana a scris:cat de incurajatoare esti Nedeia! cred ca voi face si eu pasul asta cat de curand- acu' astept sa le probez pe cele bio...si oricum pt deplasari o alternativa este binevenita cred!

Draga Ileana,

am ramas uimita de cat imi plac, sincer spun. Orice pozitionare gresita de la inceput se va simti, asa ca daca din prima nu iese, mai "reasezam". exsista si o curba de invatare.

avantajul este ca mooncup-ulse pozitioneaza mult mai jos decat un tampon de unica folosinta, si are la baza un fel de "tulpina" (stem) de care poti sa tragi un pic - si pe care o poti chair taia dupa nevoie. Ideea e sa fixezi unealta cat de jos se poate asa incat sa nu iasa afara acel "stem". daca pozitionarea e buna dar iese un pic ,se taie cat trebuie si gata - nu trebuie sa existe jena, arsura sau piscaturi - daca exista inseamna ca acea codita e prea lunga (na ca am gasit cuvantul bun in romaneste). Se taie si gata. Unele femei o taie in intregime si este OK si asa, asta daca sunt destul de indemanatice la a o scoate fara ea.

Mooncup-ul vine si cu un manual in cateva limbi (prima e engleza, romana lipseste) si cu un saculet din bumbac organic in care sa fie pastrat.

macar nu mai stau cu griji ca am tinut un tampon de unica folosinta prea mult, care absoarbe nu doar sangele menstrual , si care poate fi extras fara jena doar daca este suficient de imbibat ca sa alunece fara a jena.

Mooncul-ul poate crea un mic disconfort la introducere/scoatere atunci cand vorbim de partea sa cea mai lata, dar cred ca obisnuinta de a il manevra o sa faca acest mic inconvenient sa dispara.

Eu mi-am cumparat doua - un B si un A. B-ul teoretic este pt persoane cu tonus vaginal bun, sau sub 30 de ani si fara nasteri, A-ul este pt femei de peste 30 de ani, si/sau cu o nastere vaginala. Am folosit pana acum b-ul (am 31 de ani si am o nastere cu cezariana) si n-am simtit ca exista probleme de "colectare". A-ul este cu doar 3 mm mai mare, este inca in cutia lui , dupa ce l-am sterilizat. O sa il tin "de backup" pentru situatiile in care o sa fiu plecata si la interval de 8 ore nu o sa ajung "acasa" sau la o toaleta mai ingrijita.

Cred ca daca ai la tine o sticluta cu apa curata si servetele dezinfectante pentru mani, poti folosi acelasi moon cup , nu ai nevoie de unul de schimb. Eu l-am luat pe al doilea gandindu-ma si la faptul ca nu stiu care mi se potriveste. am avut noroc ca ma impac bine cu B-ul care teoretic nu era poentru mine :)

Recunosc ca nu m-as mai intoarce la tampoanele clasice :)

a, si ce e iarasi fain, e sa vezi exact cat sange se pierde in timpul unei menstruatii. Daca nu lesini la vederea lui, desigur. Iarasi, mi se pare optim pentru a ne cunoaste corpul si a il intelege mai bine. Si mai cred ca este un motivin plus sa ne gandim la exercitiile pentru tonifierea musculaturii perineale. Indiferent de varsta.

va pup!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Doula la data de Dum Mai 08, 2011 10:00 pm

M-am invartit si eu ani de zile in jurul cupei menstruale (invartit virtual :>>: ) si mi-a fost teama sa imi comand si eu. Dar cu venirea mea in Ro, proiectul casei noastre (nu exista posibilitatea de reciclare a absorbantelor - cele organice sunt max 95% bidegradabile) si o prietena draga m-au convins sa incerc.
Asa ca la ultima menstruatie am fost cu cupa menstruala.
Ce sa va spun....
Nu a fost dragoste la prima vedere. Din contra a fost groaza la prima vedere. Cand am vazut marimea, grosimea si cat de tare este.... brrrrr.....
In plus, prima data cand am folosit-o, nu stiu ce m-a apucat de m-am spalat inauntru inainte. Ceea ce a facut introducerea cupei groaznica iar scoaterea si mai groaznica. Si in orele acelea am avut o senzatie foarte incomoda. Eu nu am suportat tampoanele interne si am zis ca la fel se intampla si cu cupa.
Dar de la a doua introducere, lucrurile au devenit din ce in ce mai .... minunate. Am avut doua mici accidente cu scurgeri, dar in rest a fost minunat.
Nu am crezut ca mai pot invata despre corpul meu atat de multe cum am facut-o in acele cateva zile. Pana si legatura cu corpul meu s-a intarit si mai mult. Si nu am avut deloc dureri menstruale - nu stiu daca are vreo legatura sau nu.
Deci concluzia - eu sunt fericita si nu inteleg cum am trait fara cupa mea.
Aaaa sa nu uit. A trebuit sa tai o mare parte din chestia aia de care tragi. Si nu am mai simtit de loc ca am cupa inauntru
Doula

Localizare : Mociu, Cluj

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Dum Mai 08, 2011 11:03 pm

Doula a scris:M-am invartit si eu ani de zile in jurul cupei menstruale (invartit virtual :>>: ) si mi-a fost teama sa imi comand si eu. Dar cu venirea mea in Ro, proiectul casei noastre (nu exista posibilitatea de reciclare a absorbantelor - cele organice sunt max 95% bidegradabile) si o prietena draga m-au convins sa incerc.
Asa ca la ultima menstruatie am fost cu cupa menstruala.
Ce sa va spun....
Nu a fost dragoste la prima vedere. Din contra a fost groaza la prima vedere. Cand am vazut marimea, grosimea si cat de tare este.... brrrrr.....
In plus, prima data cand am folosit-o, nu stiu ce m-a apucat de m-am spalat inauntru inainte. Ceea ce a facut introducerea cupei groaznica iar scoaterea si mai groaznica. Si in orele acelea am avut o senzatie foarte incomoda. Eu nu am suportat tampoanele interne si am zis ca la fel se intampla si cu cupa.
Dar de la a doua introducere, lucrurile au devenit din ce in ce mai .... minunate. Am avut doua mici accidente cu scurgeri, dar in rest a fost minunat.
Nu am crezut ca mai pot invata despre corpul meu atat de multe cum am facut-o in acele cateva zile. Pana si legatura cu corpul meu s-a intarit si mai mult. Si nu am avut deloc dureri menstruale - nu stiu daca are vreo legatura sau nu.
Deci concluzia - eu sunt fericita si nu inteleg cum am trait fara cupa mea.
Aaaa sa nu uit. A trebuit sa tai o mare parte din chestia aia de care tragi. Si nu am mai simtit de loc ca am cupa inauntru

He he , bine zis, am si eu senzatia ca m-am apropiat de corpul meu mai mult :). Pe mine nu m-a socat faptul ca este mare, iar despre tarie... mi s-a parut a fi mai degraba flexibila.

zilele acestea am avut ocazia sa o probez din nou (a doua oara deci), si am ales cupa A, cealalta marime, sa vad ce si cum. Mai am un pic de ajustat pozitia, pentru ca inca o pun prea sus (exista mici accidente dar panty linerul face minuni), plus ca de data asta menstra a fost incredibil de abundenta. M-am simtit ca in adolescenta, cand la asemenea "volumuri" tin minte ca nu imi vrenea sa ma ridic din pat de durere. Culmea, nu am avut nici cea mai mica crampa, nici cel mai mic discomfort fizic datorat menstruatiei. Pare cam mare coincidenta, dar e a doua oara cand se intampla. IN primele doua zile mereu ma plangeam de celebrele dureri de sale, dar si de durerile abdomenului inferior.... overall - sunt fericita :)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Doula la data de Lun Mai 23, 2011 8:20 pm

La raport :>>:
Este a doua menstruatie cu cupa mea cea minunata. Si intr-adevar e minunata. In a doua zi este cel mai abundent si la inceput trebuie sa golesc cupa la fiecare 3 ore maximim ca se umple tare repede. Dar am prins ritmul si nu au mai fost accidente de scurgere. In legatura cu durerile - au cam fost putin, dar mult mai blande, si tinand cont de faptul ca am racit putin, cred ca nu mai este o coincidenta, asa cum spunea si Nedeia.
Deci eu mi-am gasit o prietena pe viata si sunt foarte fericita.
Doula

Sus In jos

Mesaj  ileana la data de Mar Mai 24, 2011 9:40 am

tocmai ce mi-am cumparat si eu o "prietena" dintr-asta:))) mai am insa de asteptat un pic pana sa o incerc...revin:))
ileana

Sagetator Localizare : Mogosoaia-Bucuresti

http://ileana-oancea.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Mar Mai 24, 2011 10:29 am

vad ca la noi zicala este "cine n-are prietena, sa-si cumpere! " :-)))
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  Doula la data de Mar Mai 24, 2011 8:19 pm

nedeia a scris:vad ca la noi zicala este "cine n-are prietena, sa-si cumpere! " :-)))

Doula

Sus In jos

Mesaj  mariab la data de Lun Mar 12, 2012 9:51 am

ioanabandita a scris: Liana Draga, chiar iti spuneam mai sus, ca nu prea gasesti, eu am luat de la un importator din Timisoara, texline se numeste frima dar vinde numai engros, si eu am luat un sul din ala intreg de vreo 40 de metri, ca fac si scutecele din el. Iar materialul absorbant nu are un nume anume, te duci la un depozit de materiale, cauti la bumbac, ca un fel de fleece, grosut, ca pasla...nu stiu sa aiba un nume anume. Ca tipar, m-am inpirat de la un absorbant de unica folosinta. Eu le vand pe Breslo si au mare succes. Si Lore le-a incercat, poate are intr-o zi timp sa ne povesteasca: cum se simte cu ele, cat de bine absorb, cum stau fixate pe chilot, cum se spala, etc.

Te rog sa-mi dai si mie un link de pe Breslo unde gasesc absobantele lavabile facute de tine pentru ca eu nu le gasesc pe site.

mariab

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Mar Mar 13, 2012 5:37 am

daca tot s-a reluat tema cu absorbante lavabile, vreau sa va impartasesc cateva impresii din experienta mea in folosirea absorbantelor lavabile, care este destul de lunga, de aproape 3 ani. Sunt foarte multumita de ele, si mai ales pot sa va spun ca absorbantele pe care le-am confectionat singura acasa din materiale reciclabile au fost cele mai ok. De ce spun asta? Pentru ca folosesc panza subtire de bumbac si platic refolosit de la pampersii de copii si capse. Au iesit niste absorbante super slim, adica subtirisi placute la purtat. Evident ca folosesc si o bucata de material impaturita cu o putere de absorbtie suficienta. Sistemul de prindere cu arici se distruge in timp, apoi materialele acelea impermeabile au totusi dezavantajul ca dau un absorbant cu o oarecare grosime, pe cand cum am mai spus croitul a doua bucati de panza intre care intercalam o foita de plastic de la pampers duce la realizarea unui absorbant subtire, fin si care poate fi spalat foarte usor cu sapun eco din bila de bou. Apropo de spalat! Dupa utilizare absobantul se spala cu apa calda si sapun pana cand ramane o pata care pare ca nu mai iese in veci. Aceasta pata se sapuneste cu sapunul de bila de bou si se lasa intr-un borcan 24 de ore, 48 de ore nu conteaza, pana bila de bou reuseste sa macereze pata. Aceasta iese ca prin minune apoi la clatirea cu apa calda ulterioara. In borcanul minune las cam 4-5 absorbante sapunite cu sapunul de bila de bou ca sa pot clati mai multe cand am timp. Ultimele absorbante le-am facut dintr-un halata inflorat vechi din bumbac si au iesit haioase si finute materialul fiind moale ca finetul scutecelor de pe vremuri. Succes si spor in realizarea absorbantelor. Mai sus , pe la inceput, imi amitesc ca am plasat acum ceva vreme cateava linkuri despre cum se pot croi aceste absorbante. Daca nu le gasiti puteti sa luati un absorbant de unica folosinta si sa croiti pe marginea lui la o distanta de 5-10 mm un tipar de absorbant. Asezati deasemenea doua panglici care vor sustine bucata de panza impaturita.
naliana

Gemeni Localizare : Bucuresti
Stare de spirit : ok

http://www.astrobiografie.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Mar 14, 2012 10:10 am

mariab a scris:
ioanabandita a scris: Liana Draga, chiar iti spuneam mai sus, ca nu prea gasesti, eu am luat de la un importator din Timisoara, texline se numeste frima dar vinde numai engros, si eu am luat un sul din ala intreg de vreo 40 de metri, ca fac si scutecele din el. Iar materialul absorbant nu are un nume anume, te duci la un depozit de materiale, cauti la bumbac, ca un fel de fleece, grosut, ca pasla...nu stiu sa aiba un nume anume. Ca tipar, m-am inpirat de la un absorbant de unica folosinta. Eu le vand pe Breslo si au mare succes. Si Lore le-a incercat, poate are intr-o zi timp sa ne povesteasca: cum se simte cu ele, cat de bine absorb, cum stau fixate pe chilot, cum se spala, etc.

Te rog sa-mi dai si mie un link de pe Breslo unde gasesc absobantele lavabile facute de tine pentru ca eu nu le gasesc pe site.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Sam Mar 17, 2012 3:34 pm

naliana a scris: Apropo de spalat! Dupa utilizare absobantul se spala cu apa calda si sapun pana cand ramane o pata care pare ca nu mai iese in veci. Aceasta pata se sapuneste cu sapunul de bila de bou si se lasa intr-un borcan 24 de ore, 48 de ore nu conteaza, pana bila de bou reuseste sa macereze pata. Aceasta iese ca prin minune apoi la clatirea cu apa calda ulterioara. In borcanul minune las cam 4-5 absorbante sapunite cu sapunul de bila de bou ca sa pot clati mai multe cand am timp.

Mai usor e sa pui absorbantul pentru 2-3 ore in multa apa rece fara sapun deoarece apa rece scoate rapid singele din el. Dupa aceea poti sa-l speli cu apa calda si sapun fara sa fii nevoita sa-l lasi acolo 24-48 de ore.
geta

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Dum Mar 18, 2012 12:36 am

....Imi pare rau, am incercat cu apa rece, dar mici pete de sange tot ramaneau.
Pana nu am folosit sapunul cu bila de bou nu a iesit niciodata pata de sange doar cu apa rece apoi cu cu apa calda si sapun!

naliana

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Dum Mar 18, 2012 5:11 am

naliana a scris:....Imi pare rau, am incercat cu apa rece, dar mici pete de sange tot ramaneau.
Pana nu am folosit sapunul cu bila de bou nu a iesit niciodata pata de sange doar cu apa rece apoi cu cu apa calda si sapun!

Eu n-am sapun cu bila de bou, folosesc sapun de casa "a la bunica de la tara" si scot niste tampoane curate fara niciun fel de punctulete sau pete de singe !
geta

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Dum Mar 18, 2012 12:45 pm

Daca e asa, e fain, pentru ca eu incercam sa le spal cu apa rece initial dar, fara sa le las cateva ore in apa rece. Deci il las pur si simplu cateva ore in multa apa rece sa inteleg. Dar cata apa rece pentru un absorbant? Le clatesc cu apa rece ca sa scot grosul sau pur si simplu scufund absorbantul in apa rece si il las acolo cateva ore fara sa il fi clatit inainte tot cu apa rece? Cum se face concret?
naliana

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Lun Mar 19, 2012 7:58 am

naliana a scris: Daca e asa, e fain, pentru ca eu incercam sa le spal cu apa rece initial dar, fara sa le las cateva ore in apa rece. Deci il las pur si simplu cateva ore in multa apa rece sa inteleg. Dar cata apa rece pentru un absorbant? Le clatesc cu apa rece ca sa scot grosul sau pur si simplu scufund absorbantul in apa rece si il las acolo cateva ore fara sa il fi clatit inainte tot cu apa rece? Cum se face concret?
Sigur, asa am spus, trebuie sa stea citeva ore in apa rece ! pentru un singur absorbant trebuie cam doi litri de apa, acum depinde si cit de mult este impregnat cu singe. Daca n-ai timp sa-l speli mai schimbi apa rece din cind in cind ca sa nu se imputa. Cind ai timp il speli cu apa calda si sapun, la urma limpezesti cu apa rece si-l pui la uscat
geta

Sus In jos

Mesaj  naliana la data de Lun Mar 19, 2012 9:02 am

....Voi incerca sa fac asa si sa il las cateva ore in apa rece. O sa scriu pe grup rezultatul. Multumesc. :>>:
naliana

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mar Mar 20, 2012 1:26 am

Cu placere !
geta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat