Untul de Shea - aurul femeilor

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Re: Untul de Shea - aurul femeilor

Mesaj  Lore la data de Mar Feb 16, 2010 12:54 pm

Eu zic sa iti iei de la wrapmama pana se incarca stocurile prin alte parti. E f oarte buna. Daca aistii ce iritatii avea Lu de la dermatita lui nenorocita + prurit de care a scapat. Pe langa urme de zgarieturi care inca nu au disparut dar se vede clar ca sunt calmate.

Iubita, stai cu sanii dezveliti. Lasa tricoul ridicat cel putin peste celalalt san daca la unul suge incontinuu.

Inca nu i-a trecut ? Tot asa suge noaptea?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  mtl la data de Mar Feb 16, 2010 1:06 pm

Multumesc Lore! Rani nu am (deocamdata), doar ca ma dor foarte tare.
Tot asa cu Maia. Noaptea trecuta a fost apogeul! Plus ca m-a capsat de m-a innebunit. Azi nu a dormit decat 10 minute. Azi noapte era 1 si nu dormea. S-a trezit dimineata la 11.30. Iar acum inca nu doarme.
mtl

Gemeni Localizare : City of MTL

Sus In jos

Mesaj  olga la data de Mar Feb 16, 2010 1:47 pm

Mtl, te inteleg atat de bine....... Pe mine cand are vlad starile astea ma apuca o nervozitate greu de descris si toata treaba devine si mai greu de suportat. nici eu nu am facut rani, dar sfarcurile stateau sa cada, erau ft iritate si dureroase.Nu m-am dat cu nimic, nu m-am spalat, ci am lasat lapticul pe san si s-au vindecat de la sine.......asta pana data viitoare

De durerile de spate nu mai spun nimic........si acum am impresia ca, coloana mea arata ca un acordeon , dar ce nu facem noi pt lumina ochilor nostri....

olga

Fecioara Localizare : cluj

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Feb 18, 2010 1:33 pm

Tot asa e Maia? Sfarcurile mai sunt iritate? Olga are dreptate, te-ar ajuta sa pui lapte matern apoi lasa tricou ridicat. Face minuni.

Mai exista pusee de crestere dupa 1 an?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Alinutza la data de Joi Mar 18, 2010 5:25 am

Am vrut sa intru pe link-urile date de vanilla dar nu merg. Cine le poate pune iar? Ma intereseaza untul asta, e musai sa-l achizitionez.

Alinutza

Scorpion Localizare : Iasi

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Joi Mar 18, 2010 7:04 am

uite [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Re: unt de shea

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Noi 11, 2010 2:51 pm

No, cam tarziu da uitati ce am gasit eu ca au aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am vazut ca are si pe elemental acelasi unt dar la ei e deja pe stoc.
O fi ? N-o fi? de-ala bun ma refer. Ca pretul e mic... Ziceti-mi cineva ceva, ca eu n-am mai luat pana acum si nu-mi dau seama numa asa dupa denumire. Am vazut si ce mi-ai trimis tu Lore, pe breslo. Numai ca am zis ca, cu ocazia asta comand si glucozida de cocos, macar platesc transport o singura data.
ludmila007

Berbec Localizare : Timisoara
Stare de spirit : se poate si mai bine

Sus In jos

Mesaj  Fanica la data de Joi Dec 09, 2010 6:31 am

ludmila007 a scris:No, cam tarziu da uitati ce am gasit eu ca au aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Am vazut ca are si pe elemental acelasi unt dar la ei e deja pe stoc.
O fi ? N-o fi? de-ala bun ma refer. Ca pretul e mic... Ziceti-mi cineva ceva, ca eu n-am mai luat pana acum si nu-mi dau seama numa asa dupa denumire. Am vazut si ce mi-ai trimis tu Lore, pe breslo. Numai ca am zis ca, cu ocazia asta comand si glucozida de cocos, macar platesc transport o singura data.

Am luat eu saptamana trecuta de la elemental. L-au trimis din Cluj la Bucuresti intr-o zi. Eu am luat mai multe produse (au fost singurii care le aveau pe toate cele dorite de mine). Pana imi fac crema, ma dau cu el (in stare nat.) pe fata si mi se pare foarte bun.

Fanica

Sus In jos

Re: unt de shea

Mesaj  ludmila007 la data de Joi Dec 16, 2010 5:58 am

da, miam primit si eu untul de shea de la ei mai demult, inainte sa intru in spital. dar desii am citit muuult despre el, cand a trebuit sa mi-l pun pe fata,m-am panicat cand am vazut ca nu se intinde si tot miam pus si tot miam pus... eh, nu chiar m-am panicat, dar alt cuvant n-am gasit.
eu as vrea sami amestec shea cu miere si propolis. e buna combinatia asta ? sau nu? sau ii mai trebuioe ceva? sau sa ma mut cu intrebarea in alt topic?
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Fanica la data de Mar Dec 21, 2010 6:38 am

ludmila007 a scris:eu as vrea sami amestec shea cu miere si propolis. e buna combinatia asta ? sau nu? sau ii mai trebuioe ceva? sau sa ma mut cu intrebarea in alt topic?

E o combinatie mai mult cu scop medicinal (propolisul). Mierea se poate pune in orice crema, dar pe langa miere si unt de shea iti mai trebuie ceva ingrediente ca sa-ti "construiesti" o crema. Retete sunt multe pe net. Eu am facut pana acum (pentru ca azi, cel tarziu maine mai fac ceva) o singura crema, pentru arsuri, cu miere, ceai de galbenele si sunatoare (concentrat), ulei de masline si ceara. Am folosit-o pe o arsura de grad 2, destul de intinsa (cam 3-4 palme). Nu mai stiu exact cantitatileUntul de shea se incalzeste putin in palme inainte de a se aplica pe fata; fiind gras, nu e necesara o cantitate mare.

Fanica

Sus In jos

crema cu shea

Mesaj  ludmila007 la data de Mier Dec 22, 2010 1:47 am

@Fanica, eu vroiam un fel de crema ceva de genul ,shea ingredientul principal in care pun umpic de miere si cativa stropi de propolis. si da, ptr uz medicinal.cosuri,iritatii,arsuri. am luat ingredientele de pe o cutie de alifie. deci e musai si apa? de ce nu scria asa?
ludmila007

Sus In jos

Mesaj  Berta la data de Dum Dec 26, 2010 1:22 pm

eu nu as adauga apa deoarece aceasta atrage bacteriile. Pe arsuri as aplica dupa ce plaga este dezinfectata. Mierea e periculoasa in creme ...mai ales daca vreti sa o folositi in arsuri. Plagile arse au cel mai mare risc de infectare si mierea poate fi infecatata cu bacil botulinic sau alte chstii.

As opta pentru shea ingredient prncipal cu germeni de grau si catina
Berta

Balanta

Sus In jos

Mesaj  Fanica la data de Mar Dec 28, 2010 12:37 am

ludmila007 a scris:@Fanica, eu vroiam un fel de crema ceva de genul ,shea ingredientul principal in care pun umpic de miere si cativa stropi de propolis. si da, ptr uz medicinal.cosuri,iritatii,arsuri. am luat ingredientele de pe o cutie de alifie. deci e musai si apa? de ce nu scria asa?

In primul rand, La multi ani!
Scuze ca am raspuns asa tarziu, dar sunt ceva mai greoaie de la carnati si cozonaci.
Mi-am facut si o crema zilele astea. Cu ingredient principal unt de shea. Deci: unt de shea, ceara, miere (1/2 lingurita), ulei de masline, apa distilata (o fiola de 5 ml), glicerina, UE tea tree, UE salvie, vit.E si conservant extract de samburiri de grape. A rezultat o crema grasa, care tine toata ziua, fara a lasa tenul lucios. UE tea tree, UE salvie sunt bune impotriva cosurilor.
Pentru arsuri, mi-am facut in urma cu cativa ani, o crema cu ceai concentrat de galbenele si sunatoare, miere, ceara si ulei de masline. A iesit cam cu cocoloase, dar nu mai am nicio urma de arsura (grad 2 pe o suprf.cam de 5 palme). Inca mai este buna (cred, nu miroase si nu si-a schimat aspectul).

Fanica

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum