no amu retete cosmetice de casa

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Re: no amu retete cosmetice de casa

Mesaj  nedeia la data de Mar Oct 19, 2010 4:04 am

nedeia a scris:exista un subiect separat parca pt alaun, trebuie sa il caut :)

iata-l!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

tot felul de retete

Mesaj  dianadiana la data de Dum Noi 28, 2010 8:50 am

eu am gasit pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] tot felul de retete (acum vad ca nu prea le mai merg link-urile) si ingrediente la preturi bune. M-am inspirat si de pe la voi si de pe niste site-uri in engleza.

dianadiana

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Noi 29, 2010 2:56 am

e cam a doua oara cnad dai link catre site-ul lor... sper ca nu e reclama mascata!
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Noi 29, 2010 2:59 am

uite ce e, nu ma deranjeaza sa aflu de un magazin online, dar ce faci tu se cheama deja spam!!!! fiecare mesaj de-al tau este reclama!!
----

Ultima vizita a fost Dum Nov 28, 2010 7:11 pm

Acum este: Lun Nov 29, 2010 12:56 pm
6 rezultate gasite pentru dianadiana
recipiente, de unde?
[...]

Scris de dianadiana
la data de Ieri la 6:55 pm

Cauta in: Cumpar, Coop
Subiect: recipiente, de unde?
Raspunsuri: 12
Vizualizari: 145

cumpar soda caustica cu puritate 98-99%
am gresit site-ul. [...]

Scris de dianadiana
la data de Ieri la 6:54 pm

Subiect: cumpar soda caustica cu puritate 98-99%
Raspunsuri: 4
Vizualizari: 45

cumpar soda caustica cu puritate 98-99%
am gasit soda caustica si hidroxid de potasiu (pt. sapun lichid), 99%, pe [...]am mai zis asta pe aici azi.

Scris de dianadiana
la data de Ieri la 6:53 pm

Subiect: cumpar soda caustica cu puritate 98-99%
Raspunsuri: 4
Vizualizari: 45

eu am gasit pe [...] tot felul de retete (acum vad ca nu prea le mai merg link-urile) si ingrediente la preturi bune. M-am inspirat si de pe la voi si de pe niste site-uri in engleza.

Scris de dianadiana
la data de Ieri la 6:50 pm

Cauta in: Cosmetice,Igiena,Detergenti
Subiect: no amu retete cosmetice de casa
Raspunsuri: 52
Vizualizari: 1711

Bile efervescente de baie homemade
eu am gasit ingredientele necesare si reteta pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Scris de dianadiana
la data de Ieri la 2:41 pm

Cauta in: Alte cosmetice pregatite in casa
Subiect: Bile efervescente de baie homemade
Raspunsuri: 8
Vizualizari: 269

Soda caustica - de unde, cu cat si cum o dizolvam corect
Salut fetelor!
Eu am gasit soda caustica si hidroxid de potasiu la 250 g, la preturi ceva mai mari dar reactivi de laborator - adica puritate foarte mare pe [...]

Scris de dianadiana
la data de Ieri la 2:34 pm

Cauta in: Fabricarea sapunului de casa
Subiect: Soda caustica - de unde, cu cat si cum o dizolvam corect
Raspunsuri: 75
Vizualizari: 2272

Ultima editare efectuata de catre Lore in Mar Noi 30, 2010 2:21 am, editata de 1 ori (Motiv : reclama)
nedeia

Capricorn

Sus In jos

Mesaj  mat la data de Vin Mai 13, 2011 5:29 am

Nu stiu sigur daca aici trebuie sa scriu despre deodorantul meu solid,dar am vazut ca aici s-a mai scris despre ele.
Tin neaparat sa spun ca inainte de a descoperi alternativele"verzi" ale cosmeticelor,deodorantelor si restul,eu nu am putut folosi niciodata un deodorant solid sau cu bila din comert(ma dadeam o data,maxim de doua ori si faceam niste alergi atat de urate)
Acum folosesc si deodorant cu bila si din cel solid (facute de mine)si sunt minunate
Deci cum am facut deodorantul solid:reteta am luat-o de pe sideris(cu multumiri) si e cam asa:

5 linguri unt de shea(mango sau cacao)
3linguri de bicarbonat de sodiu
2 linuri amidon
10 pic.vit.E
10 pic. de UE(eu am pus tea tree si grapefruit)

Ce am modificat eu a fost ca peste bicarbonat am pus zeama de lamaie si am amestecat sa se mai topeasca un pic .Apoi am adaugat amidonul.Pentru ca am pus zeama de lamaie m-am gandit sa adaug un pic de ceara,asa ca am pus 3 g.
Ceara cu untul de shea l-am incalzit pe baie de aburi si apoi le-am pus peste amestecul de amidon bicarbonat si zeama de lamaie.Am amestecat bine,am adaugat UE si apoi am turnat compozitia in recipiente pentru deodorant solid.
Din toata compozitia mi-au iesit fix doua deodorante.
Este bine sa fie lasat cam 2 zile la loc racoros inainte de al folosi.Eu l-am folosit de a doua zi si cred ca nu se intarise de ajuns pentru ca se sfaramita un pic ,insa dupa inca o zi a fost bine,ca cel pe care il stim cu toate.
Este minunat si fffff eficient

Va salut si ........mult spor!!

mat

Localizare : campina

Sus In jos

Mesaj  Doula la data de Mier Mai 18, 2011 3:15 am

Pentru deodorantele acestea naturale - se poate adauga zinc lichid (se gasesc fiole la farmacie se pune o fiola la 50-100 ml produs) si ulei esential de menta. Zincul opreste mirosul transpiratiei iar menta racoreste
Doula

Localizare : Mociu, Cluj

Sus In jos

Mesaj  mat la data de Mier Mai 18, 2011 6:27 am

Stiu si eu daca mai este necesar si zincul lichid,pana acum nu e nici urma de miros(si eu sunt o persoana care transpira ff mult de cand ma stiu).Simt cum transpir(se si umezeste un pic tricoul-asa mi se intampla si cand il foloseam pe cel bio,cumparat) insa nici urma de miros.Dar la uleiul de menta nici nu m-am gandit,dar cu siguranta voi incerca la urmatorul.Multumesc

mat

Localizare : campina

Sus In jos

Mesaj  cubuline la data de Mier Noi 09, 2011 6:37 am

Buna,

Vreau sa impartasesc si eu doua retete incercate si testate, pe care le am in folderul de "do-ii yourself stuff". Nu mai imi amintesc de pe ce site-uri le-am luat, dar sunt grozave. si se fac folosind aceleasi ingrediente, dar in cantitati diferite.
1. Demachiant pentru ten normal
Ingrediente:
- 6 flori de galbenele proaspete sau 20 gr flori de galbenele uscate
- 10 gr unt de cacao
- 20 gr ceara de albine
- 100 ml ulei de migdale dulci sau ulei de masline
Se amesteca toate ingredientele pe bain-marie timp de 5 minute (asa spune reteta, dar dureaza putin mai mult- ideal se topeste prima ceara, dupa care se adauga untul de cacao, apoi uleiul de masile, iar la final florile de galbenele, si abia dupa se tin la bain-marie timp de 5 minute) se filtreaza printr-un tifon continutul si se amesteca incontinuu pana se raceste, dupa care se toarna in recipient. Compozitia trebuie sa ramana lichida (mie mi-a iesit mai groasa, dar poate fi folosita si asa fara probleme)

2. Crema de galbenele
Ingrediente:
• 500 g flori de galbenele uscate
• 40 g ulei de masline
• 40 g unt de cacao
• 40 g ceara de albine
Se pun galbenelele intr-un borcan, peste care se toarna uleiul de masline, se acopera si se lasa la macerat 2-3 saptamani. Maceratul se strecoara, se pune pe foc mic, dupa care se adauga adaugi ceara si untul de cacao, amestecand. Dupa ce se topeste totul, se lasa la racit si se toarna in borcane inchise la culoare, care se inchid ermetic.

cubuline

Scorpion Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Mier Noi 09, 2011 8:44 am

Cubuline, tu ai preparat reteta "crema de galbenele" ? te intreb pentru ca 40g. de ulei de masline inseamna cam 5 lingurite de ulei .... pentru 500g flori de galbenele mi se pare foarte putin
geta

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum