sistemul waldorf, ce parere aveti?

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

In jos

Waldorf

Mesaj  ANTALYSS la data de Mar Mai 04, 2010 3:50 am

Adresa mea este gabicost@yahoo.com .Stii cumva cate clase sunt de a2a? La a 3a e doar o clasa,cred ca nu au spatiu de mai multe,deoarece scoala e foarte mica.

ANTALYSS

Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Re: sistemul waldorf, ce parere aveti?

Mesaj  ioanab la data de Vin Mai 07, 2010 2:10 pm

Onush a scris:Intr-adevar e gresita conceptia cum ca ar fi pentru copiii cu nevoi speciale insa ... in mod clar, ca in cazul oricarui sistem de invatamant alternativ trecerea la invatamantul clasic este una traumatizanta si de multe ori copilul poarta un stigmat nemeritat.

Buna, singurul lucru traumatizant e sa te trezesti intr-o facultate in care pe nimeni nu intereseaza de fapt tu cine esti si ce aspiratii ai...ce personalitate ai, asta dupa ce 12 ani de zile ai fost invatat cu altceva si tratat cu totul altfel. Eu am terminat liceul Waldorf din Cluj in 2006 (si am fost in acest sistem 15 ani, de gradi pana la liceu), iar anul asta termin facultatea. Nu am intampinat nici un fel de dificultati privind asimilarea informatiilor, in cu totul alte cantitati, insa m-am lovit de atatea aspecte stupide ale sistemului traditional, in care profesorul nu greseste niciodata, te trateaza ca si cum ai fi jumatate de om si nu considera ca ai putea avea si tu o parere relevanta...de aceste lucruri m-am lovit si mai ales de faptul ca nu am vrut sa le accept si am protestat...Si in aceste conditii se poate declara ca avem probleme in a ne integra in sistemul traditional, pentru ca avem poate naivitatea sa credem prea mult in idealurile noastre si ne este mai greu sa ni le ciuntim , doar ca sa nu ne punem impotriva sistemului.

ioanab

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Mai 07, 2010 11:42 pm

Bine e ideal daca ai posibilitatea sa incepi si sa termini in acelasi sistem. Dar ce se intampla daca in judet/localitate ofera doar scoala primara sau cel mult gimnaziu in acest sistem? Intotdeauna m-am intrebat asta.
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Sam Mai 08, 2010 3:56 am

Lore, in cazul dat de tine nu cred ca m-as incumeta. Chiar am vb cu o prietena ce e invatatoare la 1-4, invatatoare f buna in sistemul traditional..si imi zicea ca are o fetita venita de la gradi waldorf de care se ocupa suplimentar fiindca momentan nu face fata, nu ca n-ar fi capabila ci doar pt ca a fost obisnuita in alt sistem. Cred ca daca dai de o invatatoare intelegatoare si se ocupa putintel mai mult de copil e OK.
Eu sunt tot mai hotarata sa l inscriu la Waldorf...de sistemul Step by Step nu stiu prea multe, cred ca incepe de la gimnaziu, nu au si gradi.... Clasele in acest sistem se gasesc chiar si in scoli traditionale
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Sam Mai 08, 2010 12:58 pm

Lore a scris:Bine e ideal daca ai posibilitatea sa incepi si sa termini in acelasi sistem. Dar ce se intampla daca in judet/localitate ofera doar scoala primara sau cel mult gimnaziu in acest sistem? Intotdeauna m-am intrebat asta.

Clar ca diferentele si schimbarile bruste de sistem (diferente radicale, asa ca de la comunism la democratie) nu sunt bune. Dar in cazul Waldorfului, sunt de parere ca gradinita e una si scoala e alta. Nu foarte diferit dar totusi cu accente diferite. Nu mi-as da copilul la scoala Waldorf pentru nimic in lume. Gradinita a fost ok, are mai multe avantaje decat dezavantaje pentru noi. Cel putin pentur noi, continuitatea asta n-are prea mare valoare.

Dar desigur, vorbesc de un context, altul decat in Ro (nu ma pot pronunta despre ce vroiai tu lore)

SuperbParinte

Sus In jos

waldorf

Mesaj  ANTALYSS la data de Dum Mai 09, 2010 10:25 am

Doamne,nu stiu ce sa mai cred! Am intrebat o invatatoare de la scoala fie-mii despre sc.Waldorf si mi-a spus ca nu are o parere buna,ca are doua colege care au plecat acolo ,si i-au spus ca-s bani mai multi si munca mai putina.Ceea ce ma duce cu gandul ca nu se respecta programa scolara intocmai.Problema mea este ca nu stiu daca va fi destul de pregatita sa faca fata BAC-ului.Spune-mi,te rog,ioanab,care este adevarul?

ANTALYSS

Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Dum Mai 09, 2010 1:11 pm

Nu stiu daca e chiar asa. Am impreia ca cele din sistemul traditional le invidiaza pe cele de la Waldorf sau Step by Step.

In Orastie in cadrul scolii traditionale exista si o clasa Step by Step. Atunci cand invatatoarele le-au invitat pe celelalte colege sa vada cum se desfasoara o ora la clasa lor, nu a venit nimeni. Parintele din sat are amandoi copii la aceasta scoala si mi-au spus ca dupa ore(after school) au terminat manualul si au trecut la culegere si exerciti suplimentare. Majoritatea copiilor merg la concursuri tip Cangurul(am retinut bine?) ai au ajuns chiar la faza pe judet.
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  sanzi-ana la data de Mar Iul 27, 2010 6:56 am

Buna ziua tuturor,
Eu am fetita la Waldorf de un an si o vom tine la gradi Waldorf pana la sfarsit. Sa va spun si cum am inteles eu, pentru ca vad ca vorbiti deja de Bac si de liceu.
Educatoarea ei a spus odata la o sedinta ca numai cativa dintre copiii de gradi au continuat in sistemul Waldorf la scoala si liceu -> cei care aveau aptitudini artistice sau de lucru manual...
Asa ca noi, stiindu-ne copila nu prea geniala la capitolele astea, ne-am resemnat cu gandul ca va ramane doar la gradi, urmand sa cautam mai apoi scoala...
Daca alte mamici Waldorf au mai auzit la fel, lamuriti-ma si pe mine va rog.
o seara frumoasa tuturor
sanzi-ana

Capricorn Stare de spirit : de cuibusor

http://www.cuibusor.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Iul 27, 2010 7:53 am

Draga Sanziana,

citisem acum cateva zile un post pe un blog, as spune un post pertinent si pe intelesul tuturor

http://organicinromania.blogspot.com/2010/07/sistemul-de-invatamant-waldorf-o.html

Parerea mea este ca Flavia este prea mica inca pentru a pune o eticheta privind veleitatile ei, oricare ar fi ele. Sistemul W, Step by step sau oricare altul a trebui sa puna accent pe directia fiecarui copil, mai ales ca se lucreaza pe echipe..pot fi urmariti, ajutati, dirijati..nu?
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  sanzi-ana la data de Mar Iul 27, 2010 9:37 pm

Bine scris articolul, desi am avut unele puncte la care nu m-am regasit in el, si nu pot sa spun ca sunt suta-n suta de acord cu autoarea. dar intr-adevar, si noua ni s-a parut ciudat si putin demoralizant sa se faca trierea in functie de calitati artistice, nu intotdeauna descoperite corect (vorba ta, la varsta asta nu stiu ce artist poti fi, cu exceptia geniilor)...
dar in ceea ce priveste respectul unii fata de altii si de natura in general, si cautarea unei armonii in copil, aici sunt foarte multumita de sistemul waldorf.
si NU se bate cap in cap cu joaca, cu autonomia, cu independenta si cu curiozitatea copilului. cel putin la Flavia, nu a reusit un an de waldorf sa ii potoleasca energia si nici setea de cunoastere pe toate caile posibile.
nu recomand si nici nu combat acest sistem, cred ca - la fel ca multe alte lucruri in viata copiilor nostri- trebuie "probat", pt ca nu orice e bun la un user/ vecin/ prieten va fi si la noi si la puiutii nostri.
sanzi-ana

Capricorn Stare de spirit : de cuibusor

http://www.cuibusor.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 2 din 2 Înapoi  1, 2

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum