Despre LotusBaby - Bebelusii cu placenta atarnata de ei

In jos

Despre LotusBaby - Bebelusii cu placenta atarnata de ei

Mesaj  SuperbParinte la data de Mar Oct 20, 2009 1:25 pm

Saptamana viitoare vom discuta cu moasa noastra planul de nastere si nici acum nu stim sigur ce o sa facem cu placenta.

La fetita noastra am ingropat-o plantand pe ea un fag rosu. E pomul vietii ei intr-un loc foarte special pentru noi.

Acum am vrea sa facem un ritual, ceva care sa fie special, dar nu stim ce.

Am citit despre LotusBabys care se nasc cu ombilic, si cu placenta intacta care atarna de ei pana cand cade de la sine dupa cateva zile. Placenta se imbalsameaza etc. Nu imi pot imagina sa fac asta, nu sti de ce, are avantaje (cica).

Voi ce ziceti? Ati auzit, ati facut, ati face-o?

SuperbParinte

Sus In jos

Re: Despre LotusBaby - Bebelusii cu placenta atarnata de ei

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Oct 20, 2009 1:42 pm

SuperbParinte a scris:Placenta se imbalsameaza etc. Nu imi pot imagina sa fac asta, nu sti de ce, are avantaje (cica)
se imbalsameaza si se... pastreaza? sau care e scopul?
e prima oara cand aud de asa ceva (inclusiv partea cu ingropatul). in prima faza sunt un pic socata...
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mar Oct 20, 2009 2:16 pm

vanilla_baby a scris:
SuperbParinte a scris:Placenta se imbalsameaza etc. Nu imi pot imagina sa fac asta, nu sti de ce, are avantaje (cica)
se imbalsameaza si se... pastreaza? sau care e scopul?
e prima oara cand aud de asa ceva (inclusiv partea cu ingropatul). in prima faza sunt un pic socata...

Se pune intr-un amestec de sare si ierburi si se infasoara in tifon curat. Se pastreaza asa pana se usuca ombilicul si cade de la sine. Se zice ca da copilului si mai multa energie si tot restul de substante pe care altfel le-ar pierde.

Cu ingropatul a fost o decizie practica, decat sa o dau la moasa sa o incinereze la gunoiul sanitar(asta ar fi fost optiunea...) e doar o parte din mine...Nu iti povestesc ca am gustat din ea

Acuma ne gandim sa o incineram noi poate, in camin si sa pastram putina cenusa intr-o urna pe care sa o ingropam, habar n-am. Dar mi se pare prea de inmormantare...

Tu ce ai face vanilla?

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mar Oct 20, 2009 2:31 pm

wow double shock!!!
ai gustat de curiozitate? sau stii tu ceva ce eu nu stiu (si nici nu-mi imaginez)
cum ziceam, e prima oara cand imi pun asa o problema. nu stiu de ce, dar mie cordonul ombilical si placenta nu-mi inspira niciun fel de atasament (in mod cu totul paradoxal haha). deci probabil ca as da-o moasei sa faca ea ce stie mai bine.
dar daca pentru tine are valoare simbolica sau sentimentala... nu-mi place ideea incinerarii/pastrarii cenusei.
bine.. si ingropatul tot inmormantare imi inspira. brrrr
nu stiu sincer. ma simt complet depasita ... poate dupa ce trec de faza asta initiala, o sa revin la subiect
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Oct 21, 2009 4:40 am

vanilla_baby a scris:wow double shock!!!
ai gustat de curiozitate? sau stii tu ceva ce eu nu stiu (si nici nu-mi imaginez)
cum ziceam, e prima oara cand imi pun asa o problema. nu stiu de ce, dar mie cordonul ombilical si placenta nu-mi inspira niciun fel de atasament (in mod cu totul paradoxal haha). deci probabil ca as da-o moasei sa faca ea ce stie mai bine.
dar daca pentru tine are valoare simbolica sau sentimentala... nu-mi place ideea incinerarii/pastrarii cenusei.
bine.. si ingropatul tot inmormantare imi inspira. brrrr
nu stiu sincer. ma simt complet depasita ... poate dupa ce trec de faza asta initiala, o sa revin la subiect

Am gustat pentru ca era o optiune a moasei de atunci, placenta contine hormoni care ajuta refacerea uterului (ositocina cred) si care cica sustine alaptarea etc. Am facut-o din curiozitate si imi era asa de foame...O fac multi indigeni si "necivilizati" pentru ca e una din putinele surse de proteina pe care o au. Acuma n-as mai face-o, mi se pare gretos...

Dar sincera sa fiu, la vederea placentei am avut un sentiment de mandrie, asa de frumoasa ca un pom care mi-a hranit fetita. De aceea am congelat-o si am hotarat sa o ingropam cu un pom dupa calendarul celtic. Am mare respect pentru organul asta unic.

Acuma nu stim ce o sa facem cu ea, o sa scriu cu siguranta.

Nu astept sa ma gasiti intreaga...e doar experienta mea si noua ni s-a potrivit.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 21, 2009 5:16 am

placenta intr-adevar e plina de vitamine. Si am mai auzit de ingroparea placentei la radacina unui puiete de copac. Cica intre copil si acel copac se creeaza o legatura speciala. Citisemsi in Salome despre importanta pastrarii placentei. Revin
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Oct 26, 2009 12:58 am

ia uite ce mai idee
in State placenta se poate transforma in pilule pe care sa le iei zilnic...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
(de pe la min 6)
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Oct 26, 2009 1:41 am

vanilla_baby a scris:ia uite ce mai idee
(de pe la min 6)

as ingropa-o si as planta inca un copac...poate si al doilea baby se v-a bucura de acelasi ritual

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Lun Oct 26, 2009 3:13 am

vanilla_baby a scris:ia uite ce mai idee
(de pe la min 6)

Vanilla, si la noi este posibilitatea de a face globule homeopatice (nosode) din ea, ne-am gandit sa o facem la fetita noastra dar dupa ce am dicutat cu homeopata ne-am dat seama ca nu are mult sens si costa destul de mult.

O sa o ingropam si poate o bucatica o sa o inchistam intr-o urna de lut sau intr-un pandativ, care va fi apoi arsa in cuptor si asa conserva mica "moaste".

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Mier Oct 28, 2009 4:18 am

Fetele, am fost azi la ultimul control eco, ar mai fi unul de rutina dar nu mai am chef, vreau sa las bebele in pace sa vina cand vrea ea...

Toate sunt ok, doar ca: bebele are PICIOARE LUNGI O fi Naomi Campbell...

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Oct 28, 2009 5:22 am

Cred xca daca am fi cerut in Romania placenta s-ar fi uitat la mine ca la cea mai cea Freacky de pe Pamant. Animalele sunt atat de destepte mancand placenta plina de vitamine! Ok, noi nu suntem animale, dar am putea pretui mai mult aceast cocon.

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Mier Oct 28, 2009 7:11 am

SP sa-i pregatesti fetii catwalk
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Sam Noi 07, 2009 9:59 am

Cum merg intalnirile cu doula? Cum te mai simti tu? Ti-ai terminat de aranjat cuibusorul? Ai emotii?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  SuperbParinte la data de Dum Noi 08, 2009 10:57 pm

Lore a scris:Cum merg intalnirile cu doula? Cum te mai simti tu? Ti-ai terminat de aranjat cuibusorul? Ai emotii?

Lore, ne vedem acum mai des, tot la doua saptamani, mai ales pentru asta mica, viitoare sora mare, sa se obisnuiasca cu prezenta ei in casa.

Cuibusorul e momentan o dezordine si un haos total, ieri au carat baietii mobila afara, au adus un balconas prelungire a patului unde sa aiba loc bebele (o sa fac poze cand e gata) etc.

Caut inca disperata un material frumos de perdele, pe care sa mai am timp sa il si cos / calca / atarna in dormitor (nu ma intreba ce-mi veni, imi pare importat sa am perdele noi ).

Camera in care ma "retrag" sa nasc e viitoarea camera a copiilor. Momentan e aproape goala (am o minge de gimnastica, un wrap atarnat de tavan, un hamac, un fotoliu pat si cam atat ca sa imi aduca aminte de o sala de nasteri ) , dar am reusit ceva important:

am lipit 8 fluturi - tatuaj pe perete si am inveselit-o

Emotii n-am in sensul de frica, doar am impresia ca imi fuge timpul de sub picioare, si vine bb si sunt nepregatita. Desi...la bebe ii e absolut egal daca am o masina de spalat vase cu capacitate mai mare, sau daca am perdea noaua sau mai stiu eu ce. Eu sunt

A, da! Cursul de gravide. Asta ma relaxeaza enorm, o data pe saptamana.

SuperbParinte

Sus In jos

Mesaj  AndreEa la data de Lun Noi 09, 2009 12:07 am

ma bucur tare mult ca esti bine SP ca sunteti bine
abia astept sa fiu si eu insarcinata iar...
AndreEa

Balanta Localizare : Brad/Timisoara

http://bijuteriihandmade.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  vanilla_baby la data de Lun Noi 09, 2009 5:02 am

SP, tare-mi plac activitatile tale de viitoare proapata mamica, mi se face dor de burtica
vanilla_baby

Pesti

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum