Aluminiu in laptele praf

In jos

Aluminiu in laptele praf

Mesaj  Zana Mica la data de Joi Sept 09, 2010 9:01 am

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Laptele praf pentru bebeluşi este contaminat cu aluminiu, se arată într-un studiu realizat de profesori de la Universitatea din Keele din Marea Britanie.

Aceştia au analizat 15 mărci de formule de lapte şi au conchis că nivelul de aluminiu este de 40 de ori mai mare decât cel prezent în laptele matern şi de câteva ori mai mare decât cel admis în apa potabilă.

Cercetătorii au analizat produsele realizate de Cow & Gate, Hipp Organic, SMA Nutrition şi Aptamil. De vină pentru contaminare sunt, în egală măsură, echipamentele de producţie, modalităţile de depozitare, dar şi ambalajele, după cum apreciază dr. Chris Exley şi Shelle Ann Burrell, conducătorii studiului. "Cercetările recente demontrează încă o dată vulnerabilitatea bebeluşilor în faţa formulelor de lapte. De aceea, este nevoie să se găsească o soluţie rapidă pentru a aduce nivelul de contaminare cu alumiu cât mai jos posibil", au scris cei doi în studiul intitulat "Încă există prea mult aluminiu în laptele praf".

Prima companie care a ripostat la apariţia acestor date a fost Danone, care a cumpărat mărcile Cow & Gate şi Aptamil, afirmând că produsele lor respectă reglementările Uniunii Europene. Mai mult, au subliniat că nivelul actual de aluminiu din formulele de lapte praf nu reprezintă un pericol pentru sănătatea bebeluşilor.

Pentru a nu exista nici un dubiu cu privire la studiu, cercetătorii au declarat că s-a evitat orice contaminare din mediul înconjurător, iar pentru fiecare produs au fost repetate probele de cinci ori. Cantitatea de aluminiu depistată a fost între 176 şi 700 µg/L, cele mai contaminate fiind formulele de lapte praf pentru copiii prematuri. Conducătorii studiului au explicat că astfel un bebeluş ingerează peste 600 µg pe zi. Aceeaşi problemă au descoperit-o şi în laptele praf pe bază de soia, destinat copiilor cu intoleranţă la lactoză.
Studiul realizat de Universitatea din Keele nu este singurul realizat pe formulele de lapte.

Dr. Exley a declarat că această nouă cercetare arată că de mai bine de 25 de ani cifrele rămân aproape neschimbate, producătorii nefăcând nici un efort să scadă nivelul de aluminiu. Mai mult, a arătat că efectele asupra sănătăţii bebeluşilor pot fi foarte grave: boli gastrointestinale şi împiedicarea bunei funcţionări a funcţiilor renale.

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Zana Mica

Leu Localizare : Bucuresti via Brasov
Stare de spirit : Mamiceasca

http://www.basmepentrumaria.blogspot.com

Sus In jos

Re: Aluminiu in laptele praf

Mesaj  nedeia la data de Joi Sept 09, 2010 2:32 pm

a naibii societate consumista, cum ne-au pacalit ei sa cumparam in loc sa gandim :-(( din pacate insa cand e vorba de hrana copiilor de tzatza, acolo chiar nu prea ai alternative la laptele matern ... si ce te faci? ce alegi?
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Vin Sept 10, 2010 7:38 am

Zana Mica a scris:
Dr. Exley a declarat că această nouă cercetare arată că de mai bine de 25 de ani cifrele rămân aproape neschimbate, producătorii nefăcând nici un efort să scadă nivelul de aluminiu. Mai mult, a arătat că efectele asupra sănătăţii bebeluşilor pot fi foarte grave: boli gastrointestinale şi împiedicarea bunei funcţionări a funcţiilor renale.

Sursa: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Eu cred ca producatorii trebuie amendati drastic, vor gasi imediat alte forme de ambalat lapticul copiilor dar, daca forumurile in drept nu-si fac datoria noi "latram" la luna !
Ca sa ambaleze lapticul in borcane de sticla trebuie sa schimbe toata linia de fabricatie si asta costa foarte multi bani.... asta e scuza producatorilor "de mai bine de 25 de ani"
geta

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Sept 10, 2010 8:18 am

Nu cred ca borcanele de sticla sunt necesare. Ar fi suficient sa foloseasca pungi de hartie. Dar asta ar scadea termenul de valabilitate al laptelui, deh....

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  geta la data de Vin Sept 10, 2010 9:49 am

Zana Mica a scris:Nu cred ca borcanele de sticla sunt necesare. Ar fi suficient sa foloseasca pungi de hartie. Dar asta ar scadea termenul de valabilitate al laptelui, deh....

Tocmai de aceea am zis de borcane de sticla, ca sa fie termenul de valabilitate mai mare !
geta

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Sept 10, 2010 1:33 pm

poate de aia copiii meinu s-au confruntat cu probleme gastroentistinale...nu au consumat lapte contaminat cu aluminiu.

In azula asta e mai sanatos cel de vaca...

Dar de ce LP pentru prematuri e cel mai contaminat? Cum s0a ajuns la concluzia asta? Doar nu e alt material fata de celelelte pentru junior sau 2nd Step...

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Vin Sept 10, 2010 10:20 pm

Pe mine m-a pus pe ganduri faza cu bolile renale. De cand am fost in spital cu zana la cronici si am vazut cati bebelusi sufera de boli renale cronice, majoritatea fara malformatii, chestia asta m-a pus pe ganduri. Toti beau LP. Toti. Nu era alaptat nici unul din 10 cati eram in salon.

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Lun Sept 13, 2010 4:43 am

zanuco, ce faceti?
oare ti-ai schimbat nr de tel de nu mai dau de voi?

promit ca revin
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Lun Sept 13, 2010 10:23 am

Helloooo Gabita! Nu mi-am schimbat numarul insa am o martzoaga de telefon care se stinge singur in permanenta si daca m-ai sunat si nu eram in zona sa raspund l-am gasit stins ca de obicei probabil. Hai ca te sun acum :>>:

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Sept 13, 2010 10:29 am

După ce, de zile bune, îngit cu noduri când văd titlul ăsta, m-am hotărât să intervin.
Nu zic mai mult decât... Oare e mai bun laptele de vacă la cutie? CARE CUTIE E ”CÂPTUȘITĂ” PE INTERIOR TOT CU ALUMINIU!!! Dar oare friptura pe care unele mame o coc bine de tot în folie de aluminiu nu o fi contaminată tot cu alumniniu? Oare nu mâncăm înghețată ambalată în aluminiu... și cine știe din câte surse băgăm aluminiu în noi.
În plus, eu chiar consider că nu am avut o alternativă la LP. Laptele de sân... mai bine nu, chiar dacă unele mămici binevoitoare mi-au dat link-uri de încurajare. Ca purtătoare de virus hepatic B, cred că am riscat mai puțin cu LP. Și altfel ce să îi fi dat? Lapte de vacă din cutii căptușite cu aluminiu, provenit din vaci dopate și stresate și ferme poate nu tocmai salubre? Sau lapte de la vacă de țară gras și numai bun pentru o indigestie, de la care eu frecvent fac spuzături pe limbă. În ambele cazuri fără prea mult fier, calciu sau acid folic.
Nu zic că e bine ce se întâmplă și nu zic că m-a bucurat vestea, dinpotrivă! Însă, personal, nu mă condamn că am ales LP și încă îi mai dau până o să înțeleg de ce acum, dintr-o dată, LP e dușmanul copiilor.
@Lore, eu cred că la prematuri e mai grav pentru că e raportul mai mare. Aluminiu mult / bebe mic = mai grav... ceva de genul.
Oare cutii de hârtie cerate s-ar putea face? Și nu ar fi mai sigure?
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Lun Sept 13, 2010 11:08 am

Am rămas pe gânduri. Oare iaurtul are folie de aluminiu deasupra? Prăjiturele gen Barni sau Măgura - care sunt populare printre copii -, cipsurile nu or fi ambalate tot în pungi și pungulițe cu aluminiu în ele?
libra

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Sept 14, 2010 12:07 am

Aproape Totul este ambalat in aluminiu in materie de alimente. Eu dupa ce am citit articolul asta m-am felicitat ca am evitat ambalajele de aluminiu de orice fel. Deci: zana nu mananca nici un fel de dulce din comert, nu stie ce e aia ciocolata sau bomboana, nici macar iaurtul cu fructe nu-i place pentru ca nu a fost obisnuita, se multumeste cu miere dulceata si chec. Iaurtul e in borcanele de plastic si,de obicei nu sta in contact cu folia protectoare, laptele de vaca noi cumparam La Dorna in sticla de plastic sau Prodlacta 7 munti in punga care sunt certificate CE, cat despre gatitul in folie de aluminiu noi nu am copt niciodata in aluminiu pentru noi deci nu o fac nici pentru ea. Acum, eu nu spun ca plasticul este mai bun, dar in majoritatea cazurilor plasticul folosit pentru ambalarea alimentelor este mai controlat. Si cred ca exista LP care sa nu fie ambalat in aluminiu. E cel de la Hipp Bio am impresia. Eu am pus articolul acesta in speranta ca va fi citit de o proaspata mamica sau viitoare care se gandeste sa dea LP din comoditate sau mai stiu eu ce.
In alta ordine de idei pe mine nu ma deranjeaza "promovarea agresiva" facuta alaptarii in ultima perioada pentru ca trebuie sa compenseze publicitatea incredibila care i se face LP ului dar cred ca o mama trebuie sa fie bine informata despre ce este bine pentru copilul ei.
Eu stiu ca tu vei trai mereu cu regretul dar ce ti s-a intamplat tie nu te face o mama mai rea ci, dimpotriva, cred ca ai incercat sa suplimentezi in orice alt fel aceasta carenta.
Te pupa zana.

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Mar Sept 14, 2010 3:01 am

Zana Mica a scris: Iaurtul e in borcanele de plastic si,de obicei nu sta in contact cu folia protectoare, laptele de vaca noi cumparam La Dorna in sticla de plastic sau Prodlacta 7 munti in punga care sunt certificate CE, cat despre gatitul in folie de aluminiu noi nu am copt niciodata in aluminiu pentru noi deci nu o fac nici pentru ea.
In alta ordine de idei pe mine nu ma deranjeaza "promovarea agresiva" facuta alaptarii in ultima perioada pentru ca trebuie sa compenseze publicitatea incredibila care i se face LP ului dar cred ca o mama trebuie sa fie bine informata despre ce este bine pentru copilul ei.

Nici eu nu gatesc in folie de aluminiu si am incercat sa il feresc de dulcele din comert cat am putut. Insa ii mai dau daca primeste de la cineva, sau daca stiu ca ii e foame si vede ceva care ii place si imi cere. Daca stiu ca nu ii e foame il conving sa nu luam. Insa chiar vreau sa te intreb, pentru ca 7 Munti este primul produs pe care mi l-a amintit verisoara mea dupa ce a citit articolul. Oare ce inseamna certificat CE? Ca aluminiul din punga de la 7 Munti e altfel decat cel de la cutia Aptamil? Oare cutia de Aptamil nu are si ea certificate de tot soiul?
Sunt perfect de acord cu orice campanie agresiva care promoveaza alaptatul dar sunt impotriva oricarei campanii care sugereaza ca eu ( si mii de mame) ne-am otravit si ne otravim copii.
Si mai cred un lucru pe care il voi sustine raportandu-ma la un expemplu cunoscut. Cunosc o mama care e obsedata de cum arata si de aparente in general. Evident ca a alaptat doar 3 saptamani, timp in care ma intreba frecvent cand nu mai beau copii lapte noaptea ca sa doarma si ea linistita, sau se intreba cand o sa tina copilul singur biberonul tot ca sa doarma ea linistita. Ei, genul asta de mama va cumpara Hipp Bio, sau ce stiu eu ce lapte din strainatate ( pentru ca si medicamentele le cumpara din alte tari) si tot nu va alapta.
Si uitandu-ma in mass media vad ca suntem o tara de vanitosi, de prefacuti si parveniti si de aceea cred ca mamele care isi doresc sani fermi sau nopti linistite vor cumpara lapte de vaca la cutie. Si oare e mai bine asa?
Ma rog... Eu inca rumeg vestea asta pentru ca nu sunt pregatita sa renunt la Aptamil pentru -sa zicem - Milli si suplimente de Ca, Fe si acid folic.
libra

Sus In jos

Mesaj  Zana Mica la data de Mar Sept 14, 2010 3:33 am

Eu 7 munti am luat numai in punga de plastic nu de aluminiu deci...habar n.-am e adevarat ca n-am mai luat demult deci o sa ma uit data viitoare.
Certificarea CE inseamna sa fie conform reglementarilor comunitatii europene in materie de ambalare si continut, reglementari care, nu sunt la fel de permisive ca cele romanesti. Si maximele permise de elemente nocive sunt mult mai joase.
Cat despre caracterizarea romanilor....nu stiu ce sa zic, sunt de acord cu tine in mare masura dar cred ca mamele care dau LP doar pt ca nu vor sa si strice sanii sunt extrem de putine. Majoritatea au ajuns la LP pentru ca au fost prost sfatuite si convinse ca nu se hraneste suficient bebe sau mai stiu eu ce.

Zana Mica

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Sept 14, 2010 3:46 am

@libra si eu cred ca majoritatea mamelor care au renuntat la alaptare au renuntat din lipsa de sprijin si informare sau probleme medicale serioase. In plus daca ar aparea niste studii m=as gandi serios la asta. Daca Lucas ar fi consumat pana acum LP m-as gandi serios sa ii dau lapte pasteurizat UHT la carton. Aluminiul e omniprezent, dar daca as putea sa il exclud de undeva as face-o. Asa cum ai spus si tu cu folia la friptura, la fel as face-o si acum.

Bomboanele invelite in aluminiu nu le consuma in fiecare zi, insa laptele da

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mier Sept 15, 2010 1:54 am

c
paianjenii mici si vii din Aptamil te-ar putea convinge sa renunti la el?

Paul - 4 ani
Lore

Rac

Sus In jos

Mesaj  angy la data de Joi Oct 07, 2010 12:10 am

Pai cred ca daca traiesc paianjeni in LP atunci inarcatura de metale sau alte chimicale nu este atat de nociva nici pentru bebelusi.
Mai in gluma, mai in serios eu cred ca lumea nu se va schimba radical, insa pentru ca traim acum, in aceasta societate superindustrializata si orientata catre profituri mari cu orice pret, noi trebuie sa asiguram ECHILIBRUL(dupa mine cheia fericirii) intre natural si chimie de sinteza.
Astfel, fiinta vie sa nu fie agresata si supusa unei doze soc de substante nenaturale, pe care organismul nu le recunoaste pentru a se putea apara si adapta eventual acestora. De asemenea nici pentru exclusiv natural nu mai putem opta (s-au dus vremurile acelea) atata vreme cat nu tine de doar de noi adaptarea la mediu.
Concluzie: sa facem tot ce putem sa pastram echilibrul si sa nu ne invinovatim pentru ceea ce nu reusim, caci si sentimentul de vinovatie este un stres la care ne supunem organismul.
angy

Capricorn Localizare : Bucuresti

http://ivanovele.wordpress.com; zarina-ivanova.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Oct 12, 2010 2:37 am

Eu abia acum am citit tot topicul despre aluminiu din LP. Tocmai am cumparat ieri 20 cutii de NAN junior 2 la recomandarea dr care ne-a sugerat sa trecem iar la LP....nu stiu daca are legatura sau nu, dar problemele noastre au inceput cam la 2 sapt dupa trecera de la LP la lapte de vaca....deci, am zis sa incercam iar varianta LP
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum