Tipuri/marci scutece lavabile

In jos

Tipuri/marci scutece lavabile

Mesaj  Ioana_M la data de Dum Sept 19, 2010 7:46 am

M-am gandit sa deschid acest subiect deoarece in limba romana nu prea sunt review-uri pentru scutece lavabile. Noi am inceput sa le folosim de o luna si jumatate. Mie mi-ar fi prins foarte bine sa aflu niste pareri inainte de a alege din atatea tipuri si marci de scutece, pentru ca nu e intotdeauna usor sa te orientezi in lumea scutecelor textile.
Asadar, eu initial am luat un pachet one-size care cuprindea un Wonderoos, un Pop-in, un Bumgenius si un Econobum.

In primul rand, vreau sa va spun ca toate sunt frumoase.

Wonderoos e un scutec deosebit de frumos si dragalas. Eu am luat varianta minky, moale si pufos, modelul cu flori. M-a dat gata din prima din punct de vedere estetic, greu imi pot imagina un scutec mai frumos pentru fetita decat modelul cu flori pe care il am eu. Parea putin cam voluminos, avand 2 absorbante, dar nu se folosesc intotdeauna impreuna. Imi place ca vine cu doua absorbante, e un plus pentru ca daca nu le folosesti impreuna, cel care nu il folosesti poate fi adaugat altui tip de scutec ( eu asa am facut cand am avut nevoie). Timpul de uscare e destul de rapid. Dezavantaje: fiind un scutec cu buzunar, materialul care intra in contact cu pielea copilului e fleece, adica un sintetic. Folosit cu ambele absorbante (pt noapte de exemplu), e cam voluminos, insa face fata cu brio la fetia mea de 9 luni. Cand am incercat sa pun noaptea doar insertul mare, am avut o scurgere (singura de altfel), deci e nevoie de ambele absorbante pentru noapte. Pe timpul zilei face fata si unul singur.

Pop-in e cel mai simplu de folosit, chiar si pentru tatici comozi. E foarte practic si pentru iesiri. Imi mai place ca nu e voluminos pe copil, e un pachetel destul de micut (nu chiar asa micut ca pampersul totusi). Dezavantaje: timpul mare de uscare, se usca greu (eu am absorbante din bambus, exista si din microfibra, care se usca mai repede cred).

Bumgenius e tot un scutec usor de folosit, practic. Timpul de uscare e destul de rapid. Dupa o luna jumate de folosire, mie nu imi place ca inserturile au o nuanta de gri-albastrui (adevarul e ca nu-mi amintesc exact cat de albe au fost la inceput). In fine, treba asta cu tenta spre gri nu a patit-o la celelalte scutece (sau poate e mult mai putin intensa si nu o observ). Alt dezavantaj, la fel ca la Wonderoos, e ca materialul cu care intra in contact pielea copilului e sintetic.

Econobum m-a impresionat la inceput prin simplitate, fiind un insert de bumbac neinalbit si un chilotel suport. Imi place si ideea ca chilotelul suport nu trebuie spalat dupa fiecare utilizare. Mai imi place ca insertul poate fi prins/impaturit in mai multe moduri. Dezavantaje: timpul de uscare pt insert e destul de mare, si folosirea e ceva complexa decat a unui scutec cu buzunar sau all in one, deci cere un pic de interes din partea parintelui.

Am scris si despre timpul de uscare pentru ca avand putine la inceput, conteaza mult.
Dupa ce am inceput sa le folosesc, mi-au placut scutecele lavabile. Vroiam sa mai cumpar, dar nu eram inca decisa pe un tip sau o marca anume. Asa ca am incercat si altele. Voi scrie parerea mea si despre ele cand voi mai avea timp, si apoi pe care le prefer eu si de ce.

Ioana_M

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: Tipuri/marci scutece lavabile

Mesaj  poppy la data de Lun Sept 20, 2010 4:04 am

Si eu ma tin de muuulta vreme sa scriu despre scutecele pe care le folosim, si ce imi place/nu imi place la ele.
Cert e ca oricate tipuri voi mai incerca (daca ma va mai tenta vreunul) sunt convinsa ca tot prefold-urile din bumbacel organic vor ramane iubirea mea si chiloteii din PUL sunt atat de practici. I love them Imi plac mult si traditionalele. Le impaturesc in fel si chip, tati mi-a furat tehnicile de muulta vreme deci scutecim cu drag si spor amandoi.
All in one si cele cu buzunaras merg f bine in deplasari pentru ca se schimba f usor si nu ai nevoie de atatea accesorii.
Sper sa imi vina si mie cheful sa scriu un review la ele, si mai sper ca atunci cand vine cheful sa am si timp ca nu se prea pupa cheful cu timpul la mine
poppy

Rac

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Sept 20, 2010 4:28 am

eu am un woonderos castigat de pe [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] si cateva luate second marca Popolini. Revin cu impresii.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Lun Dec 06, 2010 1:49 am

Ioana_M a scris:

Bumgenius e tot un scutec usor de folosit, practic. Timpul de uscare e destul de rapid. Dupa o luna jumate de folosire, mie nu imi place ca inserturile au o nuanta de gri-albastrui (adevarul e ca nu-mi amintesc exact cat de albe au fost la inceput). In fine, treba asta cu tenta spre gri nu a patit-o la celelalte scutece (sau poate e mult mai putin intensa si nu o observ). Alt dezavantaj, la fel ca la Wonderoos, e ca materialul cu care intra in contact pielea copilului e sintetic.

Ioana, ma bucur ca ai deschis acest subiect si iti impartasesti experientele cu scutecele lavabile pe care le-ai incercat.
Si eu am folosit scutece Bumgenius One Size Pocket cu fetita mea, si acum am inceput sa folosesc aceleasi scutece cu baietelul meu, si inserturile inca sunt albe. Nu sunt asa de moi ca si cum au fost la inceput, dar sunt albe. Tu cu ce speli? S-ar putea si ca au prins culoare de la ceva cu care le-ai spalat impreuna. Nu? Oricum, nu ar trebui sa arate precum le-ai descris.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Ioana_M la data de Lun Dec 06, 2010 10:17 am

wrapmama a scris:
Ioana_M a scris:

Ioana, ma bucur ca ai deschis acest subiect si iti impartasesti experientele cu scutecele lavabile pe care le-ai incercat.
Si eu am folosit scutece Bumgenius One Size Pocket cu fetita mea, si acum am inceput sa folosesc aceleasi scutece cu baietelul meu, si inserturile inca sunt albe. Nu sunt asa de moi ca si cum au fost la inceput, dar sunt albe. Tu cu ce speli? S-ar putea si ca au prins culoare de la ceva cu care le-ai spalat impreuna. Nu? Oricum, nu ar trebui sa arate precum le-ai descris.

Nu mi amintesc sa le fi spalat cu ceva inchis la culoare sau de la care sa fii putut prinde culoare. Oricum, doar astea au nuanta asta, celelalte scutece nu, desi intotdeauna le-am spalat impreuna. Spal cu detergent normal. Am in plan sa trec pe nuci de sapun sau ceva detergent eco, insa astept sa mi se termine detergetul pe care il am acum ( e o cutie mare, pe care o am deja de un an jumate, de pe vremea cand nu eram constienta si interesata de alternative eco, dar se consuma greu).

Reka, felicitari pentru baietel! Cum il cheama?

Ioana_M

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  wrapmama la data de Lun Dec 06, 2010 11:36 pm

Ioana_M a scris:
wrapmama a scris:
Ioana_M a scris:

Nu mi amintesc sa le fi spalat cu ceva inchis la culoare sau de la care sa fii putut prinde culoare. Oricum, doar astea au nuanta asta, celelalte scutece nu, desi intotdeauna le-am spalat impreuna. Spal cu detergent normal. Am in plan sa trec pe nuci de sapun sau ceva detergent eco, insa astept sa mi se termine detergetul pe care il am acum ( e o cutie mare, pe care o am deja de un an jumate, de pe vremea cand nu eram constienta si interesata de alternative eco, dar se consuma greu).

Reka, felicitari pentru baietel! Cum il cheama?

Nu stiu atunci ce s-a putut intampla :) Si eu am incercat nucile de sapun, dar nu m-am indragostit de ele din pacate, asa ca acum spal cu un detergent ecologic, care e insa mai scump.
Multumesc :) Se cheama Abel Domokos si chiar acum doarme in wrap pe mine.
wrapmama

http://www.wrapmama.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Dec 06, 2010 11:39 pm

wrapmamaaaa

ioana, eu adaugam la fiecare ciclu bicarbonat de sodiu(2 linguri bune) in compartimentul de detergent sau exista si inalbitor eco(vezi pe site-ul [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link] )

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Lun Iun 20, 2011 5:26 am

Eu folosesc:
3 buc Wonderoos (cu buzunar), prindere cu capse - sunt foarte multumita de ele, sunt cel mai simplu de utilizat, insertul din bambus retine multa umezeala
1 buc BumGenius (cu buzunar), prindere cu capse - asemanator cu Wonderoos, merge dar nu e preferatul meu, inserturile sunt din microfibra
1 buc PopIn (AIO), prindere cu scai - mi s-a parut ca de fiecare data s-a iritat de la materialul interior tip prosop si e enervant de prins toate capsele (7) pt montarea inserturilor, nu prea il folosesc, dar se aseaza bine pe fundulet

1 buc protectie Flip, prindere cu capse - e cel mai fain pt ca e subtire; + 1 buc absorbant Flip -
2 buc protectie Bummis PUL, prindere cu scai - sunt simpatice (cu buline), insa cam scortoase si se aseaza ciudat pe fundulet (largi la burtica, stramti la piciorus)
1 buc pantalon lung de lana Babyidea - foarte fain!
1 buc pantalon scurt de lana Lotties - foarte fain!

2 buc scutece fitted de canepa pt zi HempHour Babyidea, prindere cu capse - bune, ceva mai mari in partea de sus, dar nu deranjeaza, se aseaza bine pe fundulet
2 buc scutece fitted de canepa pt noapte HempHour Babyidea, prindere cu scai - idem
2 buc scutece Little Lamb - moi, se aseaza bine pe fundulet
2 buc scutece Monapel Praktika, prindere cu scai - bune, moi
1 buc scutec Monapel Comfort, prindere cu capse - bun, moale
1 buc scutec Lotties, prindere cu scai - cam scortos

De preferat sunt cele care se inchid cu capse, deoarece copilul nu le poate desface asa usor (mie nu mi s-a intamplat), de scai poate trage. In plus, la spalat scaiul iti poate agata alte haine daca uiti sa-l prinzi in locul special.

Mai folosesc hartia de protectie care se arunca in toaleta cu continutul solid sau se spala daca e doar uda.

Mai am si cateva pelincute si prosopele mici pe care le folosesc uneori pe post de inserturi (suplimentare sau direct in protectiile de scutec).

Am mai gasit o marca Charlie Banana, m-ar tenta sa le incerc datorita elasticului reglabil de la piciorus, insa deocamdata am suficiente scutece. Poate la urmatorul bebe.

PS: Am inceput "scuteceala" pe la 11 luni, deci nu pot spune nimic despre reglarea dimensiunii scutecelor, desi am si care se regleaza, si "one size". Tot la urmatorul bebe ma voi lamuri care sunt mai bune.

Eliza

Sus In jos

Mesaj  Eliza la data de Mar Iun 21, 2011 10:50 am

Am mai vazut o marca de scutece, Itti Bitti, dar nu au marimea pt bebele meu.
Stiu, am destule, am mai zis, dar mi-ar place sa am din toate... Sunt atat de dragute...

Eliza

Sus In jos

Mesaj  GinaP la data de Dum Iun 10, 2012 5:33 am

Buna dragi mamici,

Eu am o fetita de 1 an si 8 luni cu care suntem in antrenament de olita (din pacate nu-i prea place bang ) si sunt insarcinata cu bebe 2, care va sosi la sfarsitul lui octombrie. Recunosc ca am auzit de scutecele refolosibile, dar nu stiam ca sunt atat de populare si la noi in tara. Pana acum am folosit Pampers, doar ca pitica mea a facut o iritatie/eczema de care nu mai scapa si cum inca nu cere olita tot timpul, am inceput sa caut alternative. Problema este ca sunt atat de multeeeeee ... si nu stiu ce sa aleg. Pentru ea sper ca nu voi mai avea mult timp nevoie de scutece si de aceea nici nu as investi mii de lei. Ce mi-a atras mai mult atentia a fost Econobum si gasisem undeva la oferta pachet de Ones&Twos. Din experienta voastra, care ar fi mai ok? Sau poate aveti alte recomandari.
PS:ma gandeam ca pot fi mostenite de bebele ce va veni

GinaP

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Dum Iun 10, 2012 1:47 pm

Gina, ma bucur pentru initiativa ta benefica pentru copiii tai si pentru mediu.

Eu am cumparat un singur scutec scump ( Wonderoos ) despre care nu pot spune ca sunt mai multumita decat celelalte mai ieftine.
Cel mai mult folosesc scutec de bumbac Popolini ( le-am gasit second la un pret de nimic ) iar peste el folosesc cu succes pantalonasi de lana sau protectie de PUL.
Mi-am mai cumparat din China la 24 lei bucata scutece marime unica ( se regleaza din capse )cu buzunar ( interior fleece, exterior PUL) despre care pot spune ca sunt destul de multumita. Mai am scutec nefolosit. Daca te intereseaza ti-l dau sa-l incerci sa vezi daca iti place.
Si tot din China scutece cu buzunar cu interior din bambus ( mult mai sanatos decat fleece) la 35 lei reglabile cu scai...deja bebe meu ( de 5 luni ) trage de scai si le mai desface daca nu are pantaloni peste.
Ocazional mai folosesc si scutec normal dar nu sunt foarte priceputa la impachetat. Peste el PUL.
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum