Campanie testare " SCUTECE REFOLOSIBILE"

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Mesaj  Admin la data de Dum Ian 16, 2011 7:03 am

Comunitatea Super Parinti are deosebita placere sa gazduiasca o noua campanie de testare. De aceasta data un fundulet va avea ocazia sa se bucure de un material moale si pufos 100% natural. In cateva cuvinte Ioana are deosebita placere sa povesteasca despre ce este vorba:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

Dragi mamici,

am ales sa-mi confectionez singura scutece refolosibile pentru bebelusa mea din cauza ca nu mi-am permis sa imi cumpar un set intreg din cele "de firma". Totusi, mi-am cumparat 2 bucati de firme diferite, le-am testat, am fost multumita si am trecut la treaba, inspirandu-ma dupa tiparul lor. Dupa ce l-am facut pe primul, si am vazut cat de dragut este, l-am testat pe bebe, apoi turnand efectiv apa in el, sa vad daca rezista. Au urmat altele si altele, in culori tot mai dragute si materiale tot mai bune, dupa care am spus ca e binevenit un blog pe care sa dau detalii si sa-mi fac cunoscuta pasiunea.
Deocamdata am cusut scutece :
*AIO (all in one). Adica nu necesita chilotel de protectie, pur si simplu se utilizeaza ca un "pampers".
*Am mai facut si "cu buzunar", preferate pentru noapte, pentru ca se poate adauga inca un insert pentru extra absorbtie si siguranta.

In contact cu pielea bebelusului este un material moale si pufos din bumbac 100%, apoi un insert "ascuns", un strat de poliuretan laminat (care lasa pielea sa respire dar opreste umezeala), si pe exterior bumbac sau microfibra in imprimeuri dragute. Scutecele sunt reglabile de la nastere pana merge bebe la olita, si se prind in talie cu velcro (scai, arici) iar pe verticala cu capse. Scutecul vine impreuna cu un insert din bumbac ce se pune interior.
Fetita mea nu a facut niciodata iritatii la fundulet de cand folosim aceste scutece, in plus arata foarte dragut si la vara o sa o las doar in scutecel si un tricou sau o fustita scurta. :)
In timp veti economisi peste jumatate din suma necesara pentru scutecele de unica folosinta, in plus, veti fi mandri ca bebelusul dumneavoastra nu a poluat planeta cu peste 1 tona de gunoi. Spor la scuteceala!

Ce aveti de facut:

Pentru inscriere nu aveti nevoie decat sa lasati un comentariu la topicul de fata in care sa-mi spuneti prima voastra impresie despre produsele Ioanei, asa, la prima vizionare a blogulului [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Calendarul campaniei:

Inscrierea: 16 - 31 ianuarie
Anuntarea castigatorului: marti 1 februarie(tragere la sorti)
Castigatorul primeste doua scutece refolosibile: unul cu buzunar si unul AIO(all-in-one)
Perioada de trimitere a coletului, testare si scrierea recenziei: 8- 15 februarie

Cel mai dragut comentariu primeste un sapun de scos pete 100 % natural "Nuca fermecata" de la
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Transportul este suportat de sponsor.
Nu se expediaza in strainatate.

Succes!

Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum Ian 16, 2011 1:44 pm, editata de 1 ori
Admin
Admin

http://super-parinti.forumz.ro

Sus In jos

Re: Campanie testare " SCUTECE REFOLOSIBILE"

Mesaj  rebeca la data de Dum Ian 16, 2011 7:55 am

O idee minunata!! Eu sustin 100% scutecele si tampoanele refolosibile

Semeni un gand, culegi o actiune
Semeni o actiune, culegi un obicei
Semeni un obicei, culegi un caracter
Semeni un caracter, culegi un destin.
rebeca
Moderator
Moderator

Gemeni Localizare : Franta

http://www.eco-notes.over-blog.com

Sus In jos

Mesaj  laurita6 la data de Dum Ian 16, 2011 8:05 am

Esti o super mamica...exemplu si pentru altele....cum ar fi si pentru mine, intrucat am un baietel de 1 an si trei luni si de ceva vreme tot citesc despre scutecele refolosibile.Da, trebuie sa recunosc ca nu mi-am permis sa cumpar, poate daca as fi avut posibilitatea sa iau la bucata, sa vad , sa pipai, sa-mi dau seama de marime etc etc....ar fi fost altfel..si cu siguranta as mai fi salvat din buget
.Nu am avut curaj pana acum, dar citind blogul tau extrem de concis in ceea ce priveste acest subiect si poate cu putin ajutor ....si meditatii :) din partea ta voi reusi sa cred ca incercarea va fi un succes. Oricum eu zic ca startul a fost facut intrucat de o luna si ceva bebelusul meu se imbaiaza doar cu sapun handmade, deropt hainutele lui este ecologic, crema de fundulet si de corp Vegan/Bio...asa ca never say never!

cele bune,
laura

laurita6

Scorpion Localizare : bistrita
Stare de spirit : mamica fericita!

http://laurita-dana.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Diana la data de Dum Ian 16, 2011 2:14 pm

Draga Ioana,

Nu pot decat sa ma bucur cand vad ca din ce in ce mai multa lume renunta la "pampersi" pentru a folosi scutece lavabile. Eu nu am copiii mei inca dar am o dulceata de surioara de 4 saptamani si doar acum am realizat cat de mult polueaza scutecele de unica folosinta (ma duc de trei ori pe zi cu cosul de gunoi bang ) Scutecele tale arata foarte bine, ma gandesc sa incerc si eu unul sa vad cum reactioneaza fundicul pufarinului nostru mic.

Mult succes !

D.
Diana

Scorpion Localizare : Oradea

http://totuldesprearomaterapie.blogspot.com, http://www.breslo.r

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Dum Ian 16, 2011 2:26 pm

Rebeca, ma bucur ca si tu sustii scutecele refolosibile! Promit sa facem o campanie si cu absorbante (acum le concep si le testez )
Laura, poate ai noroc si castigi cele 2 scutece sa le testezi, niciodata nu e prea tarziu sa le incerci!
Diana, nu o sa-ti para rau daca treceti pe scutece refolosibile cu surioara ta! mai ales ca e asa de micuta (draga de ea!
) si economia va fii cu atat mai mare. In plus, nu se compara rasfatul funduletului bebelusului in bumbac 100% cu materailul din care sunt facuti "pampersii".
ioanabandita

Fecioara Localizare : Sibiu

http://www.scutecele.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Berta la data de Dum Ian 16, 2011 3:17 pm

Draga Ioana!

Nu am cuvinte sa te felicit pentru ceea ce faci! Profesoara de pian...aranjamente florale...impletituri din sfoara...scutece si absorbante refolosibile(awwwwwwwwwwww)...degetae dibace nu gluma!

Scutece sunt foarte frumoase, nu as fi crezut ca pot fi facute atat de bine acasa si ma inscriu pentru verisoara mea care are o fetita de 1 luna cu fond alergic. Daca accepti insrierea mea si voi castiga promit sa revin cu un review complet.

Succes in continuare!
Berta

Balanta

Sus In jos

bravo!

Mesaj  oana_jindiceanu la data de Lun Ian 17, 2011 7:01 am

Ai avut o super idee! de mult am vrut si noi sa testam astfel de scutece, insa ne-a descurajat pretul prea mare. Mihail are 2 luni şi schimbăm cam 6-8 scutece de unică folosinţă pe zi (care, apropos, sunt unul dintre cei mai mari poluatori ai planetei).
Îmi plac foarte mult scutecelele făcute de tine! Sunt foarte drăguţe şi cu siguranţă foarte utile!

oana_jindiceanu

Sagetator Localizare : bucuresti

http://avonpentrutine.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  mira la data de Lun Ian 17, 2011 7:55 am

oau, cata pricepere!!!! io de ce nu stiu face?

si acum, serios vorbind, am citit despre scutecele astea de multa vreme. eram pregatita sa fac si o comanda pt un set de 8 parca, dar s-a ivit o chletuiala destul de mare si nu mi-am mai permis sa le iau atunci nu stiu de ce nu mi-am luat apoi macar unul sa vad diferenta :| si acum am ajuns la 1 an deja, mi-e ciuda ca am lasat timpul sa treaca...ma inscriu si eu, dar chiar daca nu sunt norocoasa care castiga, tot revin cu o comanda la tine, ioana, imi place tare mult si ca design

dar tot nu-i tarziu, sigur mai deverem de 2 ani nu scapam de papmers pt ca iulia n-a fost deranjata in veci pururi de scutec plin...nici cand facea cate 8-10 kk pe zi si ma gandesc ca ii va fi mai usor sa faca trecerea la olita cu-n astfel de pampers

felicitari din suflet pt "nebunie", apreciez tot ce ti-a iesit din manute

mira

Sus In jos

Mesaj  mandrutaa la data de Lun Ian 17, 2011 8:24 am

Toate aceste idei naturale si pentru sanatatea noastra si a copiilor nostri mi se par extraordinare.
Din pacate bebelusul nostru s-a nascut prematur, nici patut nu avea cand s-a nascut si s-a dus tati singurel sa-l ia. In ceea ce priveste scutecele am folosit pana acum din acelea "naspa" de unica folosinta, care polueaza si natura si sigur nu sunt bune nici pentru pielea sensibila a bebelusilor.
In ultima vreme pentru ca am inceput sa descopar o groaza de lucruri din aceasta categorie "naturala", mi-as dori foarte mult sa incerc si aceste scutece. Cand m-am razvratit eu ca vreau pt copil ce-i mai bun, pretul mare m-a cam descurajat, plus ca sunt variante si variante si nu stiam care sunt cele mai bune, mai simplu de pus.... etc.
Imi doresc tare mult sa aduc naturalul in familia mea, sa fim mai sanatosi si sa aducem astfel si un "cadou" naturii avand grija de ea .
Multumim tare mult pentru initiativa si pentru aceste idei nemaipomenite. Este foarte bine ca acest concurs este deschis si pentru cei care n-au blog :>>: .
Multumim frumos!

mandrutaa

Sus In jos

Mesaj  corinasmile la data de Lun Ian 17, 2011 11:40 am

Noi folosim scutece lavabile de 4 luni deja (M. are 7) si suntem foaaaarte multumiti. Nu avem nici unul cu buzunar si demult imi doream sa le incerc. Acum ca am aflat ca le coase o mamica de pui mic, acasa, m-am hotarat!
Ioana, dupa ce incercam scutecele (chiar daca nu castigam aici, eu tot voi face o comanda de 2-3 bucati), le voi recomanda neaparat si altor mamici pe care le cunosc!
corinasmile

Rac

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Lun Ian 17, 2011 12:08 pm

Berta, multumesc de aprecieri! Oricine e binevenit sa se inscrie, chiar daca nu are bebelus de scutecit! Premiul se poate darui unei rude, prietene, de la care, bineinteles, asteptam pareri dupa testare.
Oana, succes! pupici piticotului tau! Si daca nu vei castiga, iti recomand sa le incerci, n-o sa-ti para rau!Poti sa ma contactezi oricand daca ai intrebari.
Mira, niciodata nu e prea tarziu sa-i facem un bine bebelusului nostru! Si nu e tarziu deloc la 1 an, chiar si asa, financiar vorbind, esti in castig. Succes!
Mandrutaa, e foarte bine ca ai inceput sa ai preocupari "bio" pentru bebelusul tau, o sa vezi ce satisfactie iti dau lucrurile astea in timp! Concursul e deschis pt oricine, chiar si fara blog. :)
Corina, bine ai venti si tu! Asteptam cu drag sa rasfatam fundulete de "pui mici"!
Succes fetelor, eu as vrea sa castige toata lumea...
ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  emi la data de Lun Ian 17, 2011 3:09 pm

buna :)
ma inscriu si eu.
am trecut de la sapunul "obisnuit" la cel handmade (intai pt bebe apoi pt mine), am trecut de la dermo-cosmeticele noastre la lotiunile handmade si la simplul unt de cacao... m-am gandit si la scutece, dar inca n-am avut curaj...
emi

Sus In jos

Mesaj  rebeca la data de Lun Ian 17, 2011 11:58 pm

Ioana, daca te apuci si de tampoane refolosibile o sa-ti fiu prima clienta
Nici eu nu sunt mamica, deci comentez aici doar prin prisma tampoanelor refolosibile pe care le folosesc de cativa ani si va pot spune ca sunt extraordinare! Calitativ dar si dpdv al creativitatii, atatea culori si combinatii frumoase - asta e valabil si pt scutecele tale Ioana, sunt f aratoase.
Sper sa devii cat mai cunoscuta

Semeni un gand, culegi o actiune
Semeni o actiune, culegi un obicei
Semeni un obicei, culegi un caracter
Semeni un caracter, culegi un destin.
rebeca
Moderator
Moderator

Gemeni Localizare : Franta

http://www.eco-notes.over-blog.com

Sus In jos

Scutece refolosibile

Mesaj  Gina Velicu la data de Mar Ian 18, 2011 4:51 am

Buna,

Si eu am o fetita de 3,5 ani si imi pare rau ca nu am aflat mai din timp de multe lucruri care as fi dorit sa le aplic in viata noastra: scutece, cosmetice, mancare. Dar incercam acum sa ne schimbam stilul de viata, cu cosmetice bio, mancare bio si vegetariana si multe altele, prin care sa asigur un viitor mai bun ei si celorlalti copii. Dar, ma inscriu si eu in acest concurs, deoarece in mai putin de 3 saptamani o sa apara in familia noastra o nepotica si as dori, ca ea sa beneficieze de tot ce fata mea nu a avut parte inca de la nastere.

O zi buna tuturor,
Gina

Gina Velicu

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Mar Ian 18, 2011 5:20 am

rebeca a scris:Ioana, daca te apuci si de tampoane refolosibile o sa-ti fiu prima clienta
:

cred ca ti-am luat-o inainte

Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  cris2000 la data de Mar Ian 18, 2011 6:24 am

Felicitari Ioana pentru indemanarea de care dai dovada!
Baietelul mau inca este in pampers (la 1 an si 8 luni), nu da semne ca ar vrea sa renunte prea curand asa ca ma inscriu si eu la concurs.
Spor in toate!

cris2000

Sus In jos

Vreu si eu sctec!

Mesaj  zoozie la data de Mar Ian 18, 2011 6:51 am

Cuum mandra mea refuza scutecele cu obstinatie de prin mai, am incercat tot felul de combinatii. Ei i-a placut cel mai mult statul la fundul gol si evacuarea pe unde s-o puteañ daca puta pantaloni o deranja ca se uda.

Olita e pentru plusuri si copiii altora, eventual pentru mine daca m-o tine, iar la WC deocamdata a stat de doua ori, odata pe un reductor nou cu desene, iar a doua oara cand chiar a vrut sa faca "pshshshsh". Desi chiloteii sunt inca non-grata (vrea pantaloni si dres direct pe popul gol), ma gandesc sa o tentez cu un scutec-doua refolosibile macar sa protejez hainele cu care iese pe-afara. Pentru ca, daca pana mai acum o mai convingeam sa accepte un scutec, in ultimele saptamani nici afara nu mai iese cu el.

Si, cine stie, poate protejez si patul matrimonial daca se indragosteste de ele!

zoozie

Sus In jos

Mesaj  SAKURA la data de Mar Ian 18, 2011 11:05 am

Da , da , da!!!!
Ioana este o supermamica, o supercreatoare, o superwoman!!
Si blogul ei e unul colorat si dragut, la fel ca si produsele ei
Asta nu-i prima mea impresie, adica a fost prima mea impresie Intre timp i-am cunoscut si produsele, si dedicarea , asa ca marimea sufletului ei e mai mare ca prima impresie
Foarte buna ideea asta.o sustin suta la suta!!
Bineinteles ca vreau sa si castig, dar daca nu, fericitul fundulet care va beneficia de ele, va fi chiar fericit
SAKURA

Berbec Stare de spirit : ... ca in sesiune...

Sus In jos

Iti multumim

Mesaj  Alisuca la data de Mar Ian 18, 2011 11:31 am

Ioana,
am vazut ca din mainile tale au iesit niste lucruri minunate si iti multumim, noi mamicile, pt ca te-ai gandit si la bebelusii nostri, ai fi putut sa faci doar cateva scutece pt bebelina ta sau pt prietene.
Iti scriu aceste ganduri nu pentru concurs ci pentru ca te admir si admir ce faci.
Alis

Alisuca

Sus In jos

Mesaj  ioanabandita la data de Mar Ian 18, 2011 5:37 pm

Vai,fetelor,imi faceti ziua mai frumoasa cand citesc mesajele voastre!Parca nici oboseala nu mai e asa mare,chiar daca iar m-a prins ora 3 noaptea cosand la scutecele.dar nu ma plang, ca ma bucur cand ma gandesc ca fiecare scutecel va rasfata un fundulet fin de bebe.
ioanabandita

Sus In jos

Mesaj  myhadavid la data de Mar Ian 18, 2011 10:42 pm

Felicitarile mele pentru toate mamicile care isi dedica timpul confectinand diverse produse handmade. Bravo lor
Sincer, eram foarte hotarata sa ma apuc de sapunarit, dar ceva, nu stiu ce, ma facut sa ezit.
Am mai citit candva p`aici pe forum de scutece refolosibile, dar cand am dat o cautare pe net si am vazut scorul, am lasat-o balta. Ma tot gandesc de ceva vreme cum as putea sa-l fac pe David sa renunte la pampi de noapte, si uite ca aceste scutece cred ca vor fi de ajutor.
Mercy fetelor de sugetie
myhadavid

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Felicitări!!

Mesaj  Cristina V. la data de Mier Ian 19, 2011 6:26 am

Dragă Ioana,

Poate că e greu de crezut, dar eu citesc pentru prima dată acum că există scutece refolosibile, altfel decât cele pe care mi le punea mie mama cand eram mică :>>: . Sunt foarte încântată să ştiu că există o soluţie să putem scăpa de munţii de pampers care umplu coşurile de gunoi în permanenţă. Îmi displace total ideea că avem o mare contribuţie la poluarea planetei.
Eu lucrez la o casă de copii şi îţi spun sincer că aceşti pampersi ne dau foarte mare bătaie de cap. Trecând peste faptul că sunt foarte costisitori, legea ne obligă să cheltuim sume enorme pentru distrugerea pampersilor folosiţi. Avem încheiat un contract cu o firmă specializată în colectarea a astfel de deşeuri, iar facturile pe care le plătim ne udă cu apă.
Plus că, poate mai important decât orice, în ciuda promovării de care pampersii au parte, bebeluşii s-ar simţi mult mai bine într-un scutec din material textil decât într-unul din plastic/ hârtie, ce-o fi, nu ştiu ...

Deci, primeşte, te rog, sincerele mele felicitări pentru marea realizare!

Cristina
Cristina V.

Sus In jos

Mesaj  ana_bela la data de Mier Ian 19, 2011 7:16 am

Hello
Ioana, vreau sa te felicit si aici pentru ca sacrifici din timpul tau alturi de bb pentru a bucura si alti bebici :).
Eu o sa testez deja zilele astea scutecele de la tine. Abia astept.

ana_bela

Localizare : Lugoj, Timis

Sus In jos

Mesaj  Ioana_M la data de Mier Ian 19, 2011 10:04 am

Cand vad ca sunt atatea alte mamici interesate de scutece lavabile si de ideea de natural incep si eu sa ma simt un om normal, in rand cu lumea :), adica sa ma simt bine.
Nu de alta, dar pe mine alti parinti, ma considera super freak, ceva specie diferita de ei, ca tin copilul in scutece textile, nu il dau cu ulei Jonhson, nu am prea folosit caruciorul....

In alta ordine de idei, am comandat si eu 2 scutece de la Ioana, si va spun ca sunt foarte-foarte frumoase. Sotul meu cand le-a vazut (el le-a luat de la posta), a spus ca nu ar fi crezut ca sunt "homemade", dupa cat de frumoase sunt:) Acum le testam.

Ioana_M

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Mesaj  DBAmommy la data de Mier Ian 19, 2011 11:26 am

Ioana, felicitari pentru initiativa. Eu nu am avut curajul sa folosesc scutece refolosibile pana acum pentru bebelusul meu, dar mi-ar placea sa incerc. Iar printurile de pe textile sunt absolut adorabile! Practic, frumos si ieftin, bravo!
DBAmommy

Varsator Localizare : Mangalia
Stare de spirit : optimista

http://viatacudba.blogspot.com/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

Permisiunile acestui forum: