recoltam celule stem la nastere

In jos

recoltam celule stem la nastere

Mesaj  sanziana la data de Lun Apr 04, 2011 1:54 am

Ce ne facem mamicilor, recoltam celule stem la nastere sau ba? Eu am auzit ca pot salva viata bebelusului in caz de nevoie si vad ca toata lumea vorbeste despre asta. Nu stiu ce sa spun deocamdata. O sa ma mai documentez despre acest subiect.
As vrea sa stiu voi daca ati facut asta si cum merge treaba sau ce se intampla?
sanziana

Sus In jos

Re: recoltam celule stem la nastere

Mesaj  nedeia la data de Mar Apr 05, 2011 10:24 pm

sanziana a scris:Ce ne facem mamicilor, recoltam celule stem la nastere sau ba? Eu am auzit ca pot salva viata bebelusului in caz de nevoie si vad ca toata lumea vorbeste despre asta. Nu stiu ce sa spun deocamdata. O sa ma mai documentez despre acest subiect.
As vrea sa stiu voi daca ati facut asta si cum merge treaba sau ce se intampla?

la mine a fost tare fun. eram pe masa de operatie sub anestezie si inainte sa inceapa incizia m-a intrebat medicul: "si ziceti, doamna a., recoltam sau nu celule stem?" la care eu, pentru ca mi se stersese de tot decizia asta din minte, am zis: "sotul meu e afara, intrebati-l si pe el si daca e de acrord, ii dam drumul". L-au intrebat, el era la fel ca din oala luat, si a zis da :-)). Asa ca am facut colectarea. Noroc ca la Regina Maria exista si centru de colectare si pastrare celule stem , ca nu a trebuit sa dam telefoane pe temiri unde :)))
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Vin Apr 08, 2011 11:30 am

cand am aflat cat costa

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Vin Apr 08, 2011 12:11 pm

da, costa f f mult, dar ne pregatiseram pt aswta, cu toate ca decizia nu era luata... dsa doamne sa fie o investitie de care sa nu avem niciodata nevoie!!!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  sanziana la data de Mier Iun 22, 2011 3:33 am

nedeia a scris:

la mine a fost tare fun. eram pe masa de operatie sub anestezie si inainte sa inceapa incizia m-a intrebat medicul: "si ziceti, doamna a., recoltam sau nu celule stem?" la care eu, pentru ca mi se stersese de tot decizia asta din minte, am zis: "sotul meu e afara, intrebati-l si pe el si daca e de acrord, ii dam drumul". L-au intrebat, el era la fel ca din oala luat, si a zis da :-)). Asa ca am facut colectarea. Noroc ca la Regina Maria exista si centru de colectare si pastrare celule stem , ca nu a trebuit sa dam telefoane pe temiri unde :)))

Si eu tot cu Regina Maria am semnat pana la urma sa recoltez celule stem cand o sa nasc. Am auzit ca sunt cei mai buni de la noi. Si in plus daca o sa nasc tot la ei, macar sa le fac pe toate intr-un singur loc. Mi-au facut si niste reduceri daca tot sunt clienta fidela . Sa speram ca o sa fie de bine acum...

Nadeia, tu cat ai platit pentru recoltare? Si a mers asa, in ultima clipa sa le dai telefon de urgenta?
Uite ce am gasit pe site:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
sanziana

Sus In jos

Mesaj  libra la data de Dum Iul 03, 2011 9:54 pm

Eu vreau sa vin cu cateva argumente contra. Asta nu inseamna ca sunt eu contra, si daca banii ar fi la discretie as reconda oricui sa recolteze.
In 2008 ginecologul meu, care avea si 10 ani de chirugie in portofoliu, a zis ca celulele stem nu au aplicabilitate DECAT in leucemie. Restul "bolilor" pe care "le vindeca" nu sunt decat in stadiul de teste si mai mult de asta au tot promovat medicii recoltarea.
In afara de asta, dar nu e chiar un argument contra, te poti trezi ca ai celule doar pentru 17 Kg, care inseamna cam cat pentru un copil de 3-4 ani. Si daca, Doamne fereste!, ai nevoie de celule tot la donatori se ajunge. Iar donatori sunt. Daca nu se vand pe sume considerabil de mari. Oricum, DOAMNE FERESTE!
Ce m-a surprins a fost o vita incaltata de doctorita, ginecolog de mare renume in Bacau, care imi spunea ca malformatiile se pot repara cu celule stem, numai autismul si bolile psihice nu, dar in rest... pfiuuu! Probabil lucra cu comision.
libra

Stare de spirit : :)

http://www.sotiesimama.wordpress.com

Sus In jos

Mesaj  sanziana la data de Mar Iul 12, 2011 12:23 am

Acum depinde daca vedem partea plina sau goala a paharului :>>: .. cu siguranta ca acest domeniu mai are mult de facut, este doar la inceput. Gandeste-te ca acum 3-4 ani nici nu se stia bine ce sunt aceste celule stem si acum toti parintii au auzit despre ele iar cercetarile sunt promitatoare. Da, este bine sa fim realisti totusi: poate in momentul de fata nu vindeca toate bolile insa realitatea este ca se pot folosi, au existat oameni care le-au folosit, se fac transplanturi si la noi in tara si sunt o garantie cumva. Si pentru ca stocarea se face pe o perioada de 18-20 de ani inseamna ca se pot schimba multe intre timp si daca ratezi momentul de a le recolta la nastere mai greu cu alta ocazie. Am acest link despre utilizarea acestora si afectiunile pt care pot fi folosite: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Iar referitor la ce ai spus cu nr de kg, am intrebat si eu despre asta: nu e adevarat ca se pot folosi doar pana la un anumit nr de kg pentru bebe. Asta este doar o supozitie nefondata pe care o fac unele banci de celule stem, realitate este cu totul alta.
sanziana

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum