40 de ani, cu fata de 20 si acum insarcinata. Ce sa fac?

In jos

40 de ani, cu fata de 20 si acum insarcinata. Ce sa fac?

Mesaj  Anemaria_03 la data de Dum Apr 17, 2011 4:40 am

Am aproape 40 de ani... o fiica de 20... si sunt insarcinata in 4 saptamani... nu stiu ce sa fac. (?) :)
Anemaria_03

Sagetator

Sus In jos

Re: 40 de ani, cu fata de 20 si acum insarcinata. Ce sa fac?

Mesaj  Onush la data de Dum Apr 17, 2011 5:38 am

Buna,
Nu stiu daca cea mai buna metoda de a-ti lamuri acest lucru e un forum.

Ce iti doresti TU? Ce zice tatal? Ce te pune in dificultate?
Sunt intrebari la care trebuie sa gasesti raspuns ...

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Anemaria_03 la data de Dum Apr 17, 2011 9:31 am

Onush a scris:Buna,
Nu stiu daca cea mai buna metoda de a-ti lamuri acest lucru e un forum.

Ce iti doresti TU? Ce zice tatal? Ce te pune in dificultate?
Sunt intrebari la care trebuie sa gasesti raspuns ...

Ai dreptate! Ms.
EU mi-as dori un bebelus dar situatia este 'intortochiata'...
Sunt vaduva de 2 ani, in urma cu un an am suferit o interventie pe coloana ( in zona lombara) si nu stiu daca va rezista greutatii acumulate in timpul sarcinii... iar tatal desi isi doreste sa-i 'fac' bebele nu este un barbat 'liber' ....
Anemaria_03

Sagetator

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Lun Apr 18, 2011 3:10 am

Onush, de ce un forum nu ar putea sa o ajute sa isi faca o idee despre ce isi doreste cu adevarat?

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  nedeia la data de Lun Apr 18, 2011 8:41 am

la asemenea intrebari, de obicei raspundem cu ce am face noi daca am fi in situatia ta. si aici intervine experienta fiecareia, care este complet diferita de a ta.

varsta nu mi se pare un impediment. 40 de ani este o varsta frumoasa si exista multe femei care sunt mame la aceasta varsta.

problema coloanei vertebrale - vorbeste cu mai multi doctori si cere-le sfatul. vei putea duce sarcina la final, ce riscuri exista pentru tine , pentru copil? copilul tau care are 20 de ani (sa ititraiasca!!) te poate ajuta , daca tu vei avea probleme pe parcurs (cum ar fi sa stai la pat)? daca nu, altcineva din familie?

tatal copilului... este bine ca el isi doreste acel copil. e adevarat ca familia sa poate nu va fi la fel de incantata, si aici te inteleg in ce dilema morala te zbati. eu nu am caderea sa ii spun aici cum sa procedezi, pentru ca nu ma pot inchipui in situatia ta... nu stiu ce m-ar motiva, nu stiu ce as simti, asa ca imi e greu sa iti spun orice altceva.

copilasul care se dezvolta acum in tine, cu toate complicatiile acestea, iti poate aduce imense bucurii , asa cum a facut-o si primul tau copil. daca vei decide sa mergi inainte, vei zambi si iti vei gasi forte ca mama pentru a trece mai departe.

dar, again, situatia e complicata. nimeni nu iti poate spune ce sa faci, decizia este in mainile tale. Cum vei fi cu sau fara acest copil, doar tu poti sti. Sper din inima ca, indiferent de dcizia pe care o vei lua, cantarind cu mintea si sufletul, sa fie alegerea corecta pentru amandoi .

binecuvantari si ai grija de tine!
nedeia

Capricorn

http://nedeia.breslo.ro

Sus In jos

Mesaj  Onush la data de Lun Apr 18, 2011 10:37 am

Lore a scris:Onush, de ce un forum nu ar putea sa o ajute sa isi faca o idee despre ce isi doreste cu adevarat?

Din punctul meu de vedere decizia de a face sau nu un copil este una intima si nu deschisa spre dezbatere publica.

Dar daca tot o facem ...
Din ce stiu eu o interventie pe coloana poate atrage dupa sine o interdictie de macar 2 ani de zile pentru o sarcina, efectele pe termen lung asupra coloanei fiind destul de grave asa ca doar doctorul iti poate da OK-ul si sfatul meu este sa il respecti.

Pe de alta parte...
Eu nu as face un copil pe care sa il cresc singura ... indiferent la ce varsta.. si nu ma refer la partea financiara desi nici aceasta nu e de neglijat.
Sa fim serioase ... tatal nu este liber, nu va fi prezent si nu poti sa ceri unui copil de 20 de ani care este la inceputul propriei vieti sa participe la cresterea unui frate/sora.

Si daca imptriva tuturor acestor argumente decizi in cunostinta de cauza sa pastrezi acest copil inseamna ca ti-l doresti cu adevarat si vei trece peste orice obstacole vei intalni.

Try walking in my shoes.
Onush

Localizare : Piatra Neamt
Stare de spirit : Gica Contra

Sus In jos

Mesaj  Marilena la data de Mar Apr 19, 2011 1:50 am

Anemaria, acest copilas deja exista, l-ati conceput deja. Faptul ca fiica ta este mare nu este o problema, dimpotriva. Tu esti inca tanara, chiar daca nu te-ai recasatorit cred ca poti naste si creste acest copil. Eu as gasi in el resurse de a ma bucura din nou de viata, in sensul ca un bebelus iti lumineaza existenta. Nu renunta la copil, cere opinia unui medic referitor la coloana, protejeaza-te si cu fruntea sus adu pe lume acest prunc fara vina, are si el dreptul sa se bucure de viata chiar daca situatia voastra este asa cum este. Tu ai maturitatea necesara ca sa ii tii pe ceilalti departe de viata ta personala. Eu cred ca nimic in viata asta nu este intamplator, o sa iubesti copilul asta ca pe ochii din cap! Sanatate multa si sarcina usoara!
Marilena

http://marilena-blog.blogspot.com

Sus In jos

Mesaj  Anemaria_03 la data de Mar Apr 19, 2011 7:06 am

Multumesc tuturor pentru pareri... :)
Piatra de incercare a caracterului omenesc este timpul. (Menander)

"Ma inclin in fata timpului
Pentru a-l induiosa de neputinta mea
Ce naste cosmaruri in ceasuri
tarzii,
Motive de strigate si de betii.

Si timpul trece…

Blestem timpul si ale lui secunde
Ce trec ca o dulce amagire,
Secerand in cale si stropii de candoare
Si clipe de virtute si suferinte ascunse.

Si timpul tot mai trece…

Ma impac cu clipa batrana de asteptare,
In plictiseala mea uitand a mai si rade,
Trezindu-ma pe acelasi drum
Golit de sentimente si intristare.

Si timpul va tot trece…"
Anemaria_03

Sagetator

Sus In jos

Mesaj  gonzonici la data de Mar Apr 26, 2011 9:11 am

Este un subiect delicat in care numai tu poti lua decizia cea mai buna. Eu sunt o mamica care ma apropii de 40 si imi doresc al doilea copil cu ardoare, asa ca varsta nu cred ca este o piedica. In al doilea rand un copil este un dar de la Dumnezeu, iar el deja exista. Eu zic sa consulti medicul care te-a operat si daca aceasta sarcina nu ar fi un pericol pentru viata ta, sfatul meu este sa te bucuri de ea. Sunt convinsa ca o sa iti iubesti micutul/micuta mai mult ca orice.
Inainte de orice decizie, am sa te rog sa te uiti si pe acest filmuletz: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pe mine m-a cutremurat!!!

gonzonici

Sus In jos

Mesaj  Diana la data de Mar Apr 26, 2011 1:09 pm

Draga mea, uite ca intervin si eu...Eu vorbesc din prisma fetei de 20 (si ceva de ani) :>>: care are o surioara adorabila de 4 luni.

Imi imaginez cum te simti, am avut-o si eu pe mama in aceeasi situatie acum cateva luni. Mama are 45 de ani, a ramans insarcinata cand nici nu s-ar fi asteptat...si la noi in familie plana aceeasi indoiala...Eu 23 de ani, mama 45, tata 48, etc, etc. Cum o creste, ce-o sa zicem noi fetele mai mari si multe alte dileme de genul asta. Ei bine, intamplarea sau Dumnezeu :) a facut ca mama sa nu stie ca e insarcinata pana cand avea deja 6 luni de sarcina. Bineinteles, nu s-a mai putut face nimic. Si atunci am zis ca acest copil va fi un dar de la Dumnezeu care ne va lumina si imbucura zilele. Si asa si este. Maria Amelia s-a nascut sanatoasa, frumoasa, adorabila (si desteapta ca sor'sa aia mare:)))

Parerea mea este ca daca ai ramas insarcinata, s-a intamplat cu un scop si-un plan pe care Cineva il are pregatit pentru tine. Este o binecuvantare iar acel copil iti va insenina zilele. Ai incredere in tine ca va fi bine, ingrijeste-te si roaga-te sa fii puternica si sanatoasa sa duci sarcina la capat.

Iar in ceea ce o priveste pe fiica ta, da-i adresa mea de email ca vorbesc eu cu ea. :))) Glumeam, o va iubi si-i va fi atata de drag ca si propriul ei copil.

Te pup si sunt alaturi de tine...

Diana
Diana

Scorpion Localizare : Oradea

http://totuldesprearomaterapie.blogspot.com, http://www.breslo.r

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum