Ce fel de detergenti ecologici folositi?

In jos

Ce fel de detergenti ecologici folositi?

Mesaj  Ioana_M la data de Lun Mai 30, 2011 2:37 pm

De aproximativ o jumatate de an am inceput si eu sa spal rufele eco.
Am inceput cu nuci de sapun, cateva luni le-am folosit exclusiv, insa nu m-au multumit in totalitate.
In primul rand nu imi place ca rufele sunt mult mai aspre daca sunt spalate cu nuci decat daca le spal cu detergent. Nu-mi dau seama daca asta se intampla doar la mine ( o fi apa dura? am pus si ceva calgon, dar daca nu am idee care e duritatea apei nu stiu cat sa pun). In al doilea rand nu mi place ca nu scot petele, iar la fetita mea de un an jumate petele de mancare sunt la ordinea zilei. Inca spal cu nucile de sapun scutecele textile (si le voi spala in continuare), mi se pare cea mai buna varianta pentru scutece (cand am spalat scutecele cu detergent aveam senzatia ca raman depuneri de detergent in ele si ca nu se clatesc ca lumea).
Pentru celelalte haine am cautat altceva. Am luat intai Sodasan Hypoalergen.
[...]
[...]
Insa adevarul e ca nici unul nu spala suficient de eficient ca sa ma multumeasca, asa ca pentru rufele albe m-am intors tot la Persil (mai am vreo 2 kg dintr-un pachet mare, cumparat in urma cu 2 ani, cand inca nu aveam habar de curentul eco/bio si ca ar exista detergenti ecologici). E fabricat in Germania, si e considerat acolo un detergent foarte bun (si chiar e). De exemplu, din cele 4 tipuri de detergent mentionate, doar cu Persil dispar petele de portocala ( nici Sodasan, nici detergentul de Marsilia nu le scoate).
Asadar, acum scutecele le spal cu nuci, rufele colorate cu Sodasan, insa rufele albe/deschise la culoare/patate cu Persil (pentru ca mai am, nu cred ca voi mai cumpara dupa ce il termin).
As vrea sa elimin chimicalele si ingredientele nocive ( sa nu mai spun ca la spalare manuala usuca mainile foarte tare), fara sa fie nevoie sa renunt la eficienta spalarii.
Cunoasteti un detergent ecologic la fel de eficient ca detergentii conventionali (in special pentru hainele albe/pete)? Preferabil ar fi ceva ce as putea gasi si in Timisoara. Stiu ca pe net exista o gramada de magazine on-line care vand detergenti bio, dar majoritatea sunt in Bucuresti si ideea de a comanda detergent nu imi surade in mod deosebit.

Ioana_M

Pesti Localizare : Timisoara

Sus In jos

Re: Ce fel de detergenti ecologici folositi?

Mesaj  ibart la data de Joi Iun 16, 2011 11:44 am

am folosit si eu nucile de sapun, nu prea sunt incantata de ele; voi scrie in curand un review pe blog; pana una alta m-am reintors la detergentul clasic...
alte idei de detergenti naturali aveti?

ibart

Localizare : Bucuresti

http://sfatulzilei.info

Sus In jos

Re : Ce fel de detergenti ecologici folositi?

Mesaj  SAKURA la data de Joi Iun 16, 2011 2:53 pm

Ioana_M am vazut ca esti din Tm. ai incercat la Enigma in Unirii sa cauti detergenti? ei aduc si de-astia eco. eu am vazut la ei in raft dar nu am fost prea atenta deoarece eu folosesc combinatia bicarbonat + otet la masina de spalat. iar cu mana spal cu sapun de casa.
in afara de asta mai spal la masina si cu nucile de sapun can spal la 60 grade. eu sunt multumita de ele. pun otet in compartimentul de balsam si cand spal cu nucile. dar nu haine albe
SAKURA

Berbec Stare de spirit : ... ca in sesiune...

Sus In jos

Detergentul ecos cu magnolie si lacramiora

Mesaj  cosulbio la data de Mar Noi 08, 2011 3:53 am

Buna,

eu am testat mai multi detergenti bio, dat fiind ca am avut probleme cu o dermatita acum ceva timp cu baietelul meu, si am ramas fan detergentului Ecos cu magnolie si lacramiora, am folosit la inceput pe cel pt bebelusi fara miros dar sincer mie imi place sa aiba un miros rufele cand le spal si cum lacaramioara este una din preferatele mele am zis sa incerc.Spala foarte bine, rufele sunt moi si au miros placut, proaspat.Inainte am incercat si sodasan si sonet dar nu prea erau foarte eficiente plus ca nu imi placea mirosul cum spuneam eu am o problema cu mirosul trebuie sa fie ceva placut.Detergentii ecos ii gasiti la magazinele online de profil [...]

cosulbio

Sus In jos

Mesaj  Lore la data de Joi Dec 08, 2011 3:56 pm

cosulbio a scris:Buna,

eu am testat mai multi detergenti bio, dat fiind ca am avut probleme cu o dermatita acum ceva timp cu baietelul meu, si am ramas fan detergentului Ecos cu magnolie si lacramiora, am folosit la inceput pe cel pt bebelusi fara miros dar sincer mie imi place sa aiba un miros rufele cand le spal si cum lacaramioara este una din preferatele mele am zis sa incerc.Spala foarte bine, rufele sunt moi si au miros placut, proaspat.Inainte am incercat si sodasan si sonet dar nu prea erau foarte eficiente plus ca nu imi placea mirosul cum spuneam eu am o problema cu mirosul trebuie sa fie ceva placut.Detergentii ecos ii gasiti la magazinele online de profil [...]

ajuta-ma sa inteleg si pe mine. Ai un Id care contine cuvantul bio si vii si ne povestesti despre un detergent cu magnolie si lacrimioara? Pfffffffffffff! Si iti mai faci si reclama in loc sa educi potentialii clienti. Fain asa, zau

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Paul - 4 ani
Lore

Rac

http://www.luthelo.ro

Sus In jos

Mesaj  liza la data de Mier Mar 21, 2012 4:15 am

Foloseste careva dintre voi detergenti de la Sano? Am vazut ca au o oferta variata de detergenti bio.
liza

Varsator Localizare : BAIA MARE
Stare de spirit : din ce in ce mai buna :)

http://proarmonia.blogspot.ro/

Sus In jos

Mesaj  Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum